Tapu harçlarına düzenleme gerekiyor

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum katıldığı Büyükyalı projesinin lansman toplantısında sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu. Tapu harçları ve KDV rayiçleri gibi konularda da bazı düzenlemeler beklediğini söyledi.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Büyükyalı İstanbul projesinin lansman toplantısına katıldı. Konuşmasında sektöre dair açıklamalarda bulunan Kurum, Emlak Konut kampanyasının sektöre önemli bir etki yarattığını söyleyerek,  “Ağustos ayında emlak konut olarak bir kampanya başlattık. Kampanyanın özünde yüzde 20 peşin ödeme ile 120 ay 0,70 vade farkı veya TÜFE endeksli ödemeler vardı. Ağustos sonu itibariyle 2 bin 547 bağımsız birim satışını gerçekleştirdik. Bunun karşılığında da yaklaşık 2 milyar lira da ciro elde ettik. Bu ciro Temmuz ayında ülkemizde yaşanan darbe girişimine rağmen ilk 7 aya eş değer bir satıştı. İlk yedi ayda da Emlak Konut olarak yaklaşık bu değerde bir satış yapmıştık. Gelen yoğun talep üzerine bu satışı belli bir kota ölçüsünde kampanyamızı yıl sonuna kadar uzattık” dedi.

Yeni destekler gelmeli
Bütün inşaat sektörünün de farklı kampanyalarla destek olmaya başladığını  bu nedenle sektörün alışık olmadığı bir ağustos ayı yaşadığını belirten Kurum, “Sektör ciddi manada hareketlendi. Bizim sektörümüzle birlikte hareketlenen yaklaşık 250 sektör daha var. Hükümet de inşaat sektörüne verdiği önemi her ortamda dile getiriyor. Her sıkıntıda yardım etmek amacıyla düzenlemeler yapıyor” diye konuştu.  En son yapılan KDV  düzenlemesiyle mart ayına kadar teslim edilecek konutlarda KDV  yüzde 18’den 8’e düşürüldü. Konut kredilerinde yüzde 25 peşin, yüzde 75 banka kredisi verilebiliyordu. Bu da dün itibariyle yüzde 80’e çıkarıldı. Bu düzenlemeler de konut satışını hareketlendirecek bir düzenleme oldu. Kurum bu düzenlemeler için teşekkürlerini sunarak yeni düzenlemer de beklediğini açıkladı:
 “Bunun dışında da gayrimenkul sektörü olarak yapılan bu düzenlemelere Emlak Konut ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Ancak tapu harcı, KDV rayiçlerinde ve konutu ilk kez alacaklar için de gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Çünkü sektörün bunlara da ihtiyacı var.”

Firma Bilgisi: Emlak Konut Gyo