Tapu işlemleri nasıl yapılır?

Tapu işlemleri, gayrimenkulünü alacak veya satacakların aklını karıştırır. Çoğu kişi bu işlemler için sırasıyla hangi adımları atacağını, nereye başvuracağını ve hangi belgeleri toplayacağını bilmez. Sizler için rehber niteliğinde olacak ‘Tapu işlemleri nasıl yapılır’ haberimiz için tıklayın.

Tapu işlemleri nasıl yapılır?

İlk defa konut alacak ya da satacağınızı varsayalım. Veya uzun yıllar önce yapmıştınız ve süreçte değişiklikler olup olmadığını merak ediyorsunuz. İşte tüm detaylarıyla 'Tapu işlemleri nasıl yapılır' sorunuzun yanıtı.

Tapu işlemleri aslında birçok insana karışık gelir. Ancak atacağınız adımları önceden bilir ve gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde temin ederseniz, bu işin korktuğunuz kadar karmaşık olmadığını göreceksiniz.

Öncelikli olarak, satın almayı planladığınız konutun tapu fotokopisini temin ederek, konutun bağlı olduğu belediyenin kapısını çalmanızda fayda var. Çünkü belediyeden söz konusu konutun emlak vergisi olup olmadığını, iskanlı bir yer mi ya da DASK'ı var mı gibi soruların yanıtlarını kolayca alabilirsiniz. Bu kısa araştırmadan sonra herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, konutun sahibinden sorunu çözmesini talep edebilirsiniz.

Tapu işlemleri için gerekenler, hangi evraklar temin edilecek?
Tapu işlemleri için randevunuzu aldıktan sonra, tapuya gitmeden önce sizden istenecek belgeleri toplamanız gerekecek. Söz konusu bu belgeler ise şunlar olacak;

*Satıcı için 6 aydan önce çekilmiş 1 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi ve temiz belgesi.

*Alıcı içinse 6 aydan önce çekilmiş 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi.

*Belediye rayiç belgesi ve tapunun aslı veya fotokopisi, ödemede kredi kullanılmış ise, ipotek evrakları.

Yukarıda belirttiğimiz belgeleri temin ettikten sonra gelelim, tapuda neler yapacağınıza. Tapu dairesinde sizden istenen belgeleri vererek, ön başvurunuzu onaylatın. Daha sonra mesajla size belirtilecek tapu harcı bedelini yatırın. Bedeli sizden istenen yere ödedikten sonra da tapu randevunuzun günü için bekleyin.

Randevu günü gelip çattığında, belgelerinizi ve tapu harcı dekontunuzu ilgili görevliye verin. Tapu kayıtlarını imzalamanızın akabinde, tapu belgenizi teslim alın. İşte bu kadar kolay...