Tapu işlemleri nasıl yapılır?

Ev almanın en son aşaması olan tapu işlemleri nasıl yapılır? İşte yanıtı...

Tapu işlemleri nasıl yapılır?

Tapu işlemleri, ev almanın son aşamasıdır. Tapu işlemlerine başlamadan önce alacağınız ev ile ilgili gereken bilgilerin tamamını öğrenmelisiniz. Peki, tapu işlemleri nasıl yapılır? İşte yanıtı...

Tapu işlemleri nasıl yapılır? 

Tapu işlemleri için tapu dairesine gitmeden önce tamamlanması gereken bazı evraklar vardır. Öncelikle satın alacağınız taşınmazın tapu fotokopisi, taşınmazın bağlı olduğu belediyeden taşınmazın emlak vergisi olup olmadığını öğrenin ve borcu varsa kapatıp vergi borcu yoktur yazısı alın. Borç kapatıldıktan sonra ise taşınmazın satış beyan değeri ile ilgili belediyeden yazılı olarak takip edilir. Taşınmazın satış beyan değerinden daha düşük bedeller satılması durumunda ise ceza uygulanır. Alacağınız taşınmazın konut ya da işyeri olması durumunda DASK şartı aranır. DASK yapılmadan ise alın-satım işlemi gerçekleşmez. 

 

Tapu işlemleri nasıl yapılır?

 

Adım adım tapu işlemleri

Satıcı, tapu dairesine gittikten sonra sıramatikten T.C. kimlik numarası ile sıra numarası alır. Evraklar eksiksizse ön başvuru onaylanır. Tapu dairesinde yapılan incelemeden sonra satıcıya mesaj gelir. Mesaj içeriğinde tapu harcının nereye ödeneceği bilgisi ve sonrasında randevu günü ve saati verilir. 

Tapu harcı yatırılır. Tapu dairesine randevu saatinden 15 dakika önce gitmelisiniz. Evraklar ile tapu harç dekontlarını ilgili memura verirsiniz ve başvuru numaranız söylenince Akit Odası'na geçilir. Akit Odası'nda tapu kayıtlarını imzalar ve müdürün imzasından sonra tapu belgesi teslim edilir. 

Tapu işlemleri için gereken belgeler

* 6 aydan önce çekilmiş 1 adet fotoğraf
* Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
* Belediyeye rayiç belgesi ve tapunun aslı fotokopisi
* Kredi kullanılmışsa ipotek evrakları