Tapu Kayıt Sorgulama

E-devlet sistemini kullanarak internetten tapu kayıt sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz

Tapu Kayıt Sorgulama

E-devlet sistemini kullanarak internetten tapu kayıt sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Tapu kayıt sorgulama nasıl yapılır?
Tapu bilgilerinize ulaşmak artık çok kolay. İnternet üzerinden, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sunulan hizmet ile turkiye.gov.tr adresinden, e-devlet şifreniz varsa tapu kayıt sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Tapu Sicil Müdürlüklerince T.C Kimlik Numarası ile kayıt altına alınan tüm taşınmazların detaylarına ulaşabilirsiniz. 

Tapu kayıt sorgulama işleminden yararlanabilmeniz için, elektronik imza, T.C kimlik kartı, e-devlet şifresi ya da mobil imza doğrulama yöntemlerinden birini kullarak sisteme giriş yapmış olmalısınız. Bir sonraki aşamada ise sizden istenen bilgileri eksiksiz girmeniz gerekiyor. Daha sonra kontrol edip aramayı başlatıyorsunuz. 

Sistemde tapu kayıt bilgilerini görebileceğiniz gibi aynı zamanda parselin uydu fotoğrafının görüntüsü ekrana gelecek. Artık taşınmazlarının internet üzerinde tapu sorgulama işlemi sistemi ile öğrenebilirsiniz. Tapu kayıt sorgulama işleminde, tapu alanı, pafta bilgisi ve niteliğini bulabilirsiniz. 

Zaman kazanmak açısından yararlı bir uygulama olan internetten tapu kayıt sorgulama işlemi sayesinde tapu dairelerindeki yoğunluk biraz azalmış oluyor.