Tarihi Yarımada'ya yatırım çağrısı

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Fatih Belediye Başkanı Demir, yatırımcıyı Tarihi Yarımada'ya davet etti

Tarihi Yarımada'ya yatırım çağrısı

Capital ve Ekonomist Dergileri tarafından dördüncü kez düzenlenen "Uludağ Ekonomi Zirvesi" başladı. Zirveye, Google Ideas Şirketi'nin CEO'su Jared Cohen'e ev sahipliği yaparak katkıda bulunan Fatih Belediyesi, iş dünyasını bölgenin yatırım fırsatlarıyla ilgili bilgilendirdi.

Eminönü Bölgesi Dönüşüm Modeli
Fatih Bölgesi'nin sınırları içerisinde yer alan "Tarihi Yarımada"nın "geleceğini şekillendirmek" üzere planladıkları Eminönü Bölgesi'nin Dönüşüm Modeli'ni ilk kez Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde açıklayan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Tüm iş adamlarımızı bu Projemiz kapsamında, Tarihi Yarımada'ya yatırıma davet ediyorum. Bu süreçteki en önemli paydaşlarımız sizsiniz, dönüşümü birlikte gerçekleştirelim. Biz yerel yönetim olarak üzerimize düşen tüm sorumluluğu almaya hazırız. Kolaylaştırıcı bir unsur olarak hem yatırımcıların önünü açacak hem de Yarımada'mızı geleceğe taşıyacak bir dönüşüme sizlerle birlikte imza atacağız" dedi.

"Tarihi Yarımada: İstanbul'un Cazibe Merkezi"
Fatih Bölgesi'nin İstanbul'un cazibe merkezi olan tarihi yarımadanın da içinde bulunduğu çok değerli bir alanda bulunduğunu ifade eden Demir, "Bu Bölge, Şehrimizin tarihi, ticari ve turistik merkezi. Her yıl 10 milyon kişinin ziyaret ettiği İstanbul'da turistlerin ilk adresi. On binlerce tarihi esere ev sahipliği yapan Yarımada'yı yılda 8 milyonu aşkın yabancı turist geziyor. Gece nüfusu 430 bin olan Yarımada'nın ticari hacminden dolayı gündüz nüfusu da 2 milyona kadar yükseliyor. En kıymetli hazinelerinden biri olan Kapalıçarşı ise, adeta dünyanın da göz bebeği... Tüm bu değerleriyle Tarihi Yarımada, genel olarak İstanbul turizminin gelişmesi anlamında da, önemli bir rol üstleniyor" diye konuştu.

Tarihi Yarımada

"Bu tarihi emaneti değerini koruyan bir sistemle geleceğe taşıyacağız"
11 yıldır dünyanın çok sayıda Kenti'ni inceleyerek, şehir uzmanlarıyla, akademisyenlerle tartışarak bir Eminönü Bölgesi için bir "Dönüşüm Projesi Modeli" geliştirdiklerini belirten Mustafa Demir, bu model arayışlarında; hem mevcut tarihin ve değerin korunup kollanmasını, hem yoğunluğun azaltılması ve çarpık yapılaşmaya son verilmesi suretiyle Şehrin kazanmasını temel hedef olarak ele aldıklarını belirtti.

"Bölge cazibe merkezi haline dönüşecek"
Fatih Belediyesi'nin öncülüğünde gerçekleştirilecek Yerel Yönetim düzenlemeleriyle, Tarihi Yarımada'daki mevcut tarihi hanların restore edilerek turizm tesisine dönüşümüne, tarihi özelliği olmayan ancak eski imar planlarına uygun olarak yapılaşmış çarpık binaların ise yıkılarak yeni imar planları doğrultusunda yeniden inşa edilmesi koşuluyla pansiyon, restaurant, işletmesine dönüşümüne olanak sağlanacağına dikkat çeken Mustafa Demir "Böylece Tarihi Yarımada, barındırdığı tarihsel, sosyal, konumsal ve yapısal özelliklerinden kaynaklanan avantajlarının değerlendirilmesiyle, bu avantajlarının tüm Bölgeye yayılmasıyla bir cazibe merkezi haline dönüşecek" dedi.