Taşınma izni

Taşınma izni; 4857 Sayılı İş Kanununun 55. maddesi (j) fıkrasında, "İşveren tarafından verilen "diğer izinler" de sayılmıştır

Taşınma izni

Oldukça zahmetli olan bu taşınma olaylarında işyeri ile problem yaşayanların sayısı oldukça fazla. İster şehir dışı, ister şehir içi taşınma olsun oldukça zamandan çalan bu olay için çalışanların taşınma izni nedir? Taşınma izni süresi ne kadardır? Haberimizde sizler için açıkladık.

Gayrimenkul sektörünün gelişmesi ve değerlenen bölgelerde fiyatların artması ile birlikte ev alıp yatırım yapanların taşınması gibi, kiralık daire ücretlerindeki artış yüzünden başka bir daireye taşınanlar da artıyor. Burada çalışan çiftler iş yükünü birlikte taşıyor. Çoğu işveren taşınma izni olarak bir izin kabul etmese de İş Kanunu'nda böyle bir madde yer alıyor.

4857 Sayılı İş Kanunu'nda izin uygulaması hakkında; İş Yasası'nın 55. Maddesi (j) fıkrası işverence verilecek diğer izinleri kanun kapsamına almıştır. Buna göre işverence gerek hizmet sözleşmesi gerekse toplu sözleşme ile kararlaştırılacak (taşınma, doğum için erkeğe verilen izin gibi) durumlarda da işçinin izne gönderilmesi gereklidir. Bu durumda da işçinin tüm aylık ücret ve diğer mali haklarından kesintisiz faydalandırılmaya devam edilmesi öngörülmüştür.

Taşınma izni ile ilgili sitemizdeki diğer haber için tıklayınız