Temkinli yatırımcı sahaya dönüyor

TÜİK'in Ekim 2015 verilerini yorumlayan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, siyasi belirsizlikle "bekle-gör" politikası izleyen yatırımcının, Ekim ayında yeniden piyasaya döndüğünü söyledi.

Temkinli yatırımcı sahaya dönüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Ekim 2015 verileri sektör temsilcilerince memnuniyetle karşılandı. Eylül ayında tarihi bir düşüş yaşayan konut satışlarının hemen ardından gelen ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.8'lik artış ivmesi, 1 Kasım seçimleriyle daha da hareketlenmesi beklenen konut sektörünün rekor bir satışa ulaşılması anlamında önemli bir umut kaynağı oldu. 

Temkinli yatırımcı piyasaya dönüyor
Türkiye İstatistik Kurumu Ekim 2015 verilerini yorumlayan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, piyasalarda geçici olarak yaşanan azalmaların, gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olma özelliğini değiştirmeyeceğini belirterek, Eylül ayındaki siyasi belirsizliğin ardından yatırımcının "bekle-gör" politikasından sıyrılmaya başladığını söyledi. Güncel siyasi dönüşümlerin paralelinde, gayrimenkul sektörünün hareketlenmeye başladığını vurgulayan Erol:

"Bekleyen talep yatırıma dönüşmeye başladı. Bu durum gayrimenkul piyasasının hareketlenmesine zemin hazırlıyor. " dedi. 

 

Temkinli yatırımcı sahaya dönüyor

 

İpotekli satışlarda azalmanın nedeni ne?
Yaşanan finansal istikrarsızlığı, vadelerin kısalması ve faizlerin yükselmesiyle birlikte ipotekli gayrimenkul satışında azalmaya vesile olduğunu söyleyen Erol, Ekim ayında kaydedilen ve tüm satışlar içerisinde yüzde 27'lik düzeye ulaşan ipotekli satışın geçen yıla kıyasla yüzde 19'luk azalmaya işaret ettiğini belirtti.

Açıklamasında Ekim ayı istatistiklerinin yabancıların Türkiye'ye olan ilgisinin yeniden canlandığını gösterdiğini ve Irak, Suudi Arabistan, Rusya, Kuveyt ve İngiltere'den gelen yatırımcının terör ve siyasi belirsizlik korkusunu aştığını söyleyen Erol:

"TÜİK’in Ekim ayı rakamlarını incelediğimizde yabancı yatırımcıya satışın bir önceki aya oranla yüzde 27, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 24 arttığını görüyoruz. Yüksek standartlarında yükselen projeler ve bu projelerin dünya çapında dev organizasyonlarda tanıtılması yatırımcının gözünü Türkiye’ye çevirtti..." dedi.