TMB'den uluslararası kuruluşlara enformasyon atağı

Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye'de son dönemde yaşanan olaylar hakkında uluslararası kuruluşları doğru bilgilendirmek için harekete geçti

TMB'den uluslararası kuruluşlara enformasyon atağı

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, darbe girişiminin ardından, uluslararası kuruluşlara Türkiye ve inşaat sektörü hakkında bilgi aktarmak üzere hareket geçtiklerini açıkladı. TMB'nin üye olduğu tüm uluslararası inşaat sektörü kuruluşları ve yabancı misyon temsilcilikleri ile iletişime geçtiğini söyleyen Yenigün: "Türkiye’nin ve inşaat sektörünün bütün kurum ve kuruluşlarıyla dimdik ayakta olduğunu anlattık" ifadelerini kullandı. 

TMB'den uluslararası kuruluşlara mesaj
Darbe girişiminin hemen ardından uluslararası düzeyde harekete geçen Türkiye Müteahhitler Birliği, yakın ve aktif ilişkide olduğu yönetim kurumları ile ilişkiye geçti. Müteahhitler Birlikleri Konfederasyonu (CICA), Avrupa İnşaat Sanayi Federasyonu (FIEC), Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) ve Dünya Su Konseyi (WWC) gibi kuruluşlara ve Türkiye'de yabancı misyon temsilciliklerine süreci anlatan bir mektup gönderildiğini vurgulayan Yenigün, 

"Mektuplarda Türkiye'nin demokrasiye bağlılığı, Türk ekonomisinin ve inşaat sektörünün gücü vurgulandı. Hem yurtiçinde hem yurtdışında 100'ü aşkın ülkede devam eden altyapı ve üst yapı projelerinin ara vermeden devam ettiğine dikkat çekildi... " dedi. 

Piyasalar rahatladı
Başarısız darbe girişiminin ardından kamu tarafında Başbakan Yardımcısı Şimşek ve TCMB öncülüğünde; sivil kesimde ise bankalar, iş dünyasının temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla  pro-aktif bir tepki verildiğini de söyleyen Yenigün:

"Hayatın ve ekonominin olağan akışına hızla döndürülmesi ve mali çalkantıların potansiyel dalga şiddetinin azaltılması açısından bu tavır piyasalarda kısmen rahatlama sağladı" ifadelerini kullandı.