TOKİ Ağrı Merkez Fırat Mahallesi başvuruları 30 Ekim’de

TOKİ Ağrı Merkez Fırat Mahallesi 1. ve 2. etap kapsamında toplam 189 adet konut satışa çıkıyor. Konutlar için başvurular ise 30 Ekim’de start alacak

TOKİ Ağrı Merkez Fırat Mahallesi başvuruları 30 Ekim’de

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Ağrı’da hayata geçirilecek TOKİ Ağrı Merkez Fırat Mahallesi 1. ve 2. etapta toplam 189 adet konutun başvuru süreci 30 Ekim 2014’te başlıyor. 1. Etapta 58, 2. Etapta ise 131 konutun satışa çıkacağı projede başvurular, Halk Bankası’nın ilgili tüm şubelerine yapılabilecek.

TOKİ Ağrı Merkez Fırat Mahallesi projesi kapsamında satışa çıkarılacak 42 adet konut 116.2 metrekarelik 3+1 tipinde, 64 adet konut 133.9 metrekarelik 3+1 tipinde, 5 adet konut 147.78 metrekarelik 3+1 tipinde ve 78 adet konut ise 167.13 ile 189.04 metrekarelik 3+1 ve 4+1 tipinde.

Daire fiyatlarının 78 bin 961 TL’den başlayarak, 202 bin TL’ye kadar yükseldiği projede konut bedelinin yüzde 0.10’u peşinat olarak verildikten sonra 180 ve 240 aylık vadeler yapılacak. Projede aylık taksitler ise 304 TL ile bin TL arasında değişiyor.

TOKİ Ağrı Merkez Fırat Mahallesi 1. Ve 2. Etap satış duyurusu ise aşağıda;

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca, Ağrı Merkez Fırat Mahallesi 1. Etap uygulaması kapsamında 58 adet, 2. Etap Toplu Konut Uygulaması kapsamında 131 adet olmak üzere toplam 189 adet konut; ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre konut alma ve seçme olanağı ile Açık Satışa sunulacaktır.

 Ağrı Merkez Fırat Mahallesi 1. ve 2. Etap Projesi kapsamındaki konutların satış işlemleri Türkiye Halk Bankası A.Ş aracılığıyla yürütülecek ve Temerküz Şube Ağrı Merkez Şubesi olacaktır. Açık Satış Yöntemiyle satışı gerçekleştirilecek konutların başvuruları, 30 Ekim – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında ilgili bankanın tüm şubeleri tarafından kabul edilecektir.

 Konutların satış fiyat ve koşulları ilgili banka Şubelerinde ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının web sayfası (www.toki.gov.tr) aracılığıyla duyurulmaktadır.

 Konut seçimini yapan alıcılar, tercih ettikleri konutun satış bedeli % 10 tutarı veya 6000,-TL tutarındaki peşinat miktarını 30 Ekim – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında projeye göre, ilgili banka şubelerine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklardır. Borç bakiyesi, tercih edilen peşinat miktarına göre %10 peşinat oranı için 180 ay ve 6000,-TL peşinat miktarı için 240 ay boyunca aylık taksitler halinde ödenecektir. Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, dikkate alınarak İdarece belirlenecek oranda artırılacaktır. İlk taksit ödeme tarihi Sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, ilk 6 aylık dönemsel artış Ocak 2015 tarihinden itibaren başlatılacaktır.

 “Konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce Toplu Konut İdaresince satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresinden kredi almamış olmaları” şartları kaldırılmıştır.

 Konutlar hemen teslimli olarak satışa sunulduğu için Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında KDV Kanunu uyarınca, KDV bedeli (%1) alıcılar tarafından ödenecektir.

 Projede konut büyüklükleri ve mahal listelerinde bir çelişki olduğu takdirde uygulama projesi ve sözleşmedeki bilgiler esas kabul edilecektir.

 Açık satışa başvuracak olan konut alıcıları için “konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapması ve alıcıların Sözleşme uyarınca sahip oldukları hak ve yükümlülükleri, ancak anahtar teslim tarihinden itibaren 1 (bir) yıl sonra üçüncü kişilere devir ve temlik edebilmeleri” şartları kaldırılmıştır.

 Satış işlemleri, Türkiye Halk Bankası A.Ş. aracılığıyla yapılacaktır.

 Gayrimenkul satış işlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

Firma Bilgisi: Toki