TOKİ'den Sarıkamış anısına tören alanı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 56 bin metrekarelik saha üzerinde, "Kars Sarıkamış Harekatı Anma Tören Alanı ve Parkı" inşa ediyor.

TOKİ'den Sarıkamış anısına tören alanı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ), Birinci Dünya Savaşı'nda Rus işgalinde bulunan doğu illerimizi geri almak için düzenlenen, on binlerce askerimizin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nın, 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında 56 bin metrekarelik saha üzerinde, "Kars Sarıkamış Harekatı Anma Tören Alanı ve Parkı" inşa ediyor.

70 bin kişi bir arada bulunabilecek
ören alanı yaklaşık 70 bin kişi bir araya gelebilecek büyüklükte planlandı. Yoğun kar yağışı ve eksi 15 dereceyi bulan soğuk havaya rağmen çalışmalar, çimento harcında su yerine antifriz, buz çözücü olarak da kalsiyum klorürden yararlanılarak devam ediyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde inşa edilen "Ay Yıldızlı" tören alanı çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi aldı. TOKİ Başkanı Turan, tören alanının 2 Ocak'ta başlayacak anma etkinliklerine hazır olacağını söyledi.  

100. yıl etkinliklerine hazırlanacak
Tören alanını 100. yıl anma etkinliklerine hazırlamak için faaliyetlerini sürdüren ekiplerin adeta bir seferberlik halinde olduğuna ve üstün bir gayret içinde bulunduklarına dikkat çeken Turan, yoğun kar yağışı ve eksi 15 dereceyi bulan soğuğa rağmen, görevlilerin gönülden bir çaba ile çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade etti. TOKİ Başkanı Turan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen proje için, "Sarıkamış'taki çaba; bir 'hilal uğruna' can veren Şehitlerimize vefa borcumuzdur" dedi.

Yerli mermer ve granit kullanıldı
Çalışmanın, "Sarıkamış Harekatı Anma Alanları Fikir Yarışması"nda birincilik ödülü kazanan proje olduğunu ifade eden TOKİ Başkanı Turan, projenin bu yanıyla da TOKİ açısından anlamlı olduğunu söyledi. Projede; Türk Bayrağı'nı sembolize eden yıldız ve hilal motiflerinde 15 bin metrekare beyaz Afyonkarahisar mermeri, tören alanının merkezinde ise 12 bin metrekare yerli granit ve küp taş kullanıldı. Sarıkamış Şehitlerinin hatırasını yaşatmak amacıyla projelendirilen çalışmanın uygulama süreçlerinde de özel tekniklere yer veriliyor. İklim koşullarına ağır kış şartlarına göre titizlikle planlanan uygulama aşamalarında, çimento harcında su yerine antifriz, buz çözücü olarak da kalsiyum klorürden yararlanılıyor. Çimento harcının içerisine, su yerine günde 2,5 ton antifriz katılırken, buz çözücü olarak 4 ton kalsiyum klorür kullanılıyor.

 

Firma Bilgisi: Toki