TOKİ devir!

TOKİ’den ev alacakların merak ettiği en önemli konuların başında evlerini devir edip edemeyecekleri gelir. Nitekim son günlerde kamuoyunda çıkan haberlerde gözlerin bu konuya kaymasına neden oldu. Peki TOKİ evleri devredilebiliyor mu, TOKİ devir koşulları nelerdir? İşte yanıtı.

TOKİ devir!

Alt ve orta gelir grubuna konut üreten Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu konutları düşük peşinat ve esnek ödeme koşullarıyla satıyor. En az fiyatları kadar merak edilen bir diğer konuda, TOKİ evlerinin devredilip edilemeyeceği. TOKİ devir koşullarını sizler için araştırdık.

TOKİ devir koşulları, üretilen konutun segmentine göre değişmekte. Yani bu koşullar, konutun alt, orta veya yoksul gurubunda olup olmadığına bağlı. Aşağıda segmentine göre devir koşullarını inceleyebilirsiniz.

TOKİ Alt Gelir Grubu devir koşulları  

 TOKİ’nin alt gelir grubu projelerinden ev alıp, sözleşme imzalayanlar, borçları bitene kadar evlerini devremiyorlar. Bununla birlikte yine borç bitene kadar, evi alan kişinin ya da ailesinin bu evde oturması şart. Aksi bir durumda TOKİ tarafından sözleşme feshediliyor.

TOKİ Yoksul Grubu devir koşulları

Yoksul grubu evleri için de şartlar yukarıda sıraladığımız gibi. Yani konutun borcu bitene kadar devir yapılamıyor. Ve aynı şekilde alıcının ya da ailesinin konutta oturması da şart.

TOKİ Orta Gelir Grubu devir koşulları

TOKİ’nin orta gelir grubu evleri için de devir, anahtar tesliminden bir yıl sonra yapılabiliyor. TOKİ'de açık satışlarda ise bu şartlar aranmıyor.