TOKİ Doğu ve Güneydoğu'ya yeni şehirler kuracak

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, İdare'nin Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerine yeni şehirler kurmak için çalışmaların hızlandığını açıkladı

TOKİ Doğu ve Güneydoğu'ya yeni şehirler kuracak

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, Doğu ve Güneydoğu bölgelerine yeni kentler geliştirme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Gaziantep'e 55 bin konutluk projenin yapımına başlandığını söyleyen Turan, Sur ilçesinde ise herhangi bir proje planlarının olmadığını söyledi.

TOKİ Gaziantep Şehitkamil başvuruları başladı... Ayrıntılar için tıklayın...

TOKİ'den Doğu ve Güneydoğu atağı
Milliyet Gazetesi'nden Abdullah Karakuş'a açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Diyarbakır, Şırnak ve Silopi gibi merkezlerde rezerv konutların TOKİ tarafından yapılacağını vurgulayarak, çatışmaların devam ettiği Sur bölgesinde herhangi bir projeye sahip olmadıklarını söyledi. Turan, Sur'daki çalışmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı tarafından ortaklaşa geliştirileceği bilgisini de vererek:

"TOKİ, Sur dışında, ihtiyaç duyulan konutları inşa edeceğiz. Silopi'deki 250 konut için ihaleye çıktık. Burada zaten arazimiz vardı. Diyarbakır'da konut piyasası zaten canlı. Yıl içinde Diyarbakır'da 6-7 bin konutluk ihale ve inşaat gerçekleştirmiş olacağız..." 

TOKİ Suriyelilere kalıcı konut yapacak mı?
TOKİ'nin Suriyeliler için kalıcı konut yapıp yapmayacağı sorularını da yanıtlayan Turan, bu tip bir hazırlıklarının bulunmadığını, buna karşın mülteciler için hazırlanan barınma merkezlerinin inşaatının TOKİ tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Turan:

"Hatay'da iki Maraş'ta da bir tane yapıyoruz. Ancak kalıcı bir konut planımız yok..." dedi.