TOKİ Evleri devredilebilir mi?

TOKİ’den ev alan veya almayı düşünen birçok kişinin sorduğu sorulardan biridir, ‘TOKİ Evleri devredilebilir mi’ sorusu. Gelin birlikte öğrenelim.

TOKİ Evleri devredilebilir mi?

Yoksul, alt, dar ve orta gelir grubuna ürettiği konutlarla adından söz ettiren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), kişilerin gelirlerine göre projelerini kategorilendiriyor. TOKİ’den ev alan ya da hali hazırda almayı düşünen kişilerin merak ettiği soruların başında ‘TOKİ Evleri devredilebilir mi’ geliyor. Siz de evinizi devretmek niyetinde iseniz TOKİ’nin gelirlere göre kategori verdiği devir koşullarına bakabilirsiniz.  

TOKİ alt gelir grubu projesinden ev aldığınızı düşünelim. Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzaladıysanız, konutunuzu borcu bitene kadar devredemezsiniz. Ayrıca yine borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilir.

TOKİ yoksul grubu projesinden ev alıp, sözleşme imzalayanlar ise yine konutlarını borçları bitene kadar devredemez. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilir.

Orta gelir grubunda devir olur mu?

Son olarak TOKİ’nin orta gelir grubu projelerindeki devir işlemlerine bakalım. Bu grupta ise konut devri, anahtar tesliminden bir yıl sonra yapılıyor. TOKİ'de açık satışlarda ise bu şartlar aranmıyor.