TOKİ evlerinde devir satışı tartışması

Emlak Konut ve TOKİ tarafından alt gelir grubu için geliştirilen konutlarda "devir satışları"nın yaygınlaşması tartışmalara neden oldu. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: "Devirlere müdahale etmemiz söz konusu değil.." dedi.

TOKİ evlerinde devir satışı tartışması

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi-TOKİ ve Emlak Konut GYO tarafından, dar gelir grubuna ait vatandaşlar için geliştirilen konutların "devir satışları" ile rant aracı haline gelmesi tartışmalara konu oldu. İstanbul Başakşehir gibi kimi merkezlerde "devir satışlarının" olağan satışların önüne geçtiği belirlenirken, 1+1 ev için istenen devir ücretinin de 150 bin TL'yi bulduğu görülüyor. 

Kuradan sonra satış işlemleri yaygınlaşıyor
Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz imzalı habere göre, İstanbul Başakşehir'de faaliyetlerini sürdüren emlak ofisleri son aylarda normal satışlardan çok "devir" işlemleriyle meşgul oldu. Emlakçılar, devir satışlarına talebin oldukça fazla olduğunu ve bu talep nedeniyle normal satışların neredeyse sıfıra düştüğünü vurguluyor.

 

TOKİ evlerinde devir satışı tartışması

 

Murat Kurum: "Devirlere müdahale edilemez"
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, konut alıcılarına "devir yasağı" olan evlerden uzak durması gerektiğini söylediklerini, belli bir süre devir yasağı koyulan projelerde alıcıların, noter aracılığı ile devir yapmakta olduğunu söyledi. Kurum: "Borçlar kanunu sözleşmesi serbestiyeti hükmü ve serbest piyasa şartları doğrultusunda bu devirlere müdahale etmemiz söz konusu değil..." ifadelerini kullandı.

Devirli satışlardaki tehlike
Konuyla ilgili sorulara yanıt veren Gayrimenkul Hukukçusu Ali Güvenç Kiraz da, gayrimenkul alım satımında esas olanın tapu devri olduğunu, bunun istisnalarının da noterden yapılacak satış vaadi sözleşmeleri olduğunu belirterek, satış vaadinde bulunmak için de tapuda hak sahibi olma zorunluluğu bulunduğunu söyledi. Kiraz, henüz tapu ile hak sahibi kılınmayan kişilerin yaptıkları satış vaadi sözleşmelerinin, sözleşmelerde devir yetkisi yok ise mümkün olmadığını belirterek:

"Satış vaadi, devir yetkisi içeriyorsa, devir alınan hak ileride tapu oluştuğunda talep edilebilir. Ama devir yasağı olan sözleşmelerde hak sahibi olunamayacağı için hukuk olarak kabul edilemez ve birden fazla kişiye devredilmesi halinde de ciddi bir suç ortaya çıkar..." ifadelerini kullandı.