TOKİ İzmir Tire başvuruları bugün başlıyor

TOKİ İzmir Tire projesi kapsamında 2 adet konutun başvuru dönemi 28 Nisan 2014’te (bugün) başlıyor.

TOKİ İzmir Tire başvuruları bugün başlıyor

28 Nisan 2014 / Emlakwebtv

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın İzmir’de yükselttiği projesi TOKİ İzmir Tire’de 2 adet konutun başvuru süreci 28 Nisan’da başlayacak, 30 Haziran 2014’te sona erecek. Başvurular Ziraat Bankası’nın tüm şubelerine yapılabilecek.

Fiyatların 125 bin 487 TL ile 143 bin 511 TL olarak belirlendiği TOKİ İzmir Tire projesinde 96, 108, 120 ve 180 aylık vadeler yapılıyor. Konutlar için ödenecek aylık taksitler ise 627 TL’den başlayarak artıyor.

TOKİ İzmir Tire başvuru koşulları şöyle;

 Konut seçimini yapan alıcılar, tercih ettikleri konutun satış bedelinin %10, %15, %25’i ve %10 peşinat oranındaki peşinat miktarını ilgili banka şubelerine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklardır. Borç bakiyesi, tercih edilen peşinat miktarına göre %10 peşinat oranı için 96 ay ve 180 ay , %15 peşinat oranı için 108 ay ve %25 peşinat oranı için 120 ay boyunca aylık taksitler halinde ödenecektir. Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış oranı dikkate alınarak İdarece belirlenecek oranda artırılacaktır. İlk taksit ödeme tarihi Sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, ilk 6 aylık dönemsel artış Temmuz 2014 tarihinden itibaren başlatılacaktır.

 “Konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce Toplu Konut İdaresince satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresinden kredi almamış olmaları” şartları kaldırılmıştır.

 Açık satışa başvuracak olan konut alıcıları için “konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapması ve alıcıların Sözleşme uyarınca sahip oldukları hak ve yükümlülükleri, ancak anahtar teslim tarihinden itibaren 1 (bir) yıl sonra üçüncü kişilere devir ve temlik edebilmeleri” şartları kaldırılmıştır.

 Konutlar hemen teslimli olarak satışa sunulduğu için Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında peşinat ile birlikte KDV Kanunu uyarınca, KDV bedeli (%1) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. İzmir/ Tire Şubesine ayrıca alıcılar tarafından ödenecektir.

 Satış işlemleri, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. aracılığıyla yapılacaktır.

 Gayrimenkul satış işlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

 

Firma Bilgisi: Toki