TOKİ Maşuk konutlarının ihalesi yapıldı

TOKİ Şanlıurfa merkezde yer alan Maşuk'ta inşa edilecek olan, bin 364 konutlu projenin ihalesini yaptı. Projede konutun yanı sıra sosyal yaşam alanlarına da yer verilecek

TOKİ Maşuk konutlarının ihalesi yapıldı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Şanlıurfa'nın merkezinde yer alan Maşuk Bölgesi'nde hayata geçireceği bin 364 konutluk projenin ihalesini gerçekleştirdi. Projede sosyal yaşam alanlarının yanı sıra, çevre düzenlemesi, cami ve çok amaçlı bir salona da yer verilecek.

TOKİ'den Maşuk'a yerel mimarili konut projesi
TOKİ tarafından yapılan açıklamada, canlı bir kentsel yaşamın hedeflendiği Şanlıurfa Maşuk projesinde sosyal altyapılara gerişim kolaylığının gözetileceği belirtildi. Bu kapsamda bisiklet yolları, güvenli avlular ve diğer sosyal alanlarda da tarihi semt kültürünün yaşatılacağı bir mimari tasarım korunacak. 

 

TOKİ Maşuk konutlarının ihalesi yapıldı

 

Ana ticaretin yürütüleceği kısımların meydan ile bütünleşmesini hedefleyen projede ana yol aksının da meydanla buluşması ve projede bütünlüğün sağlanması amaçlanıyor. Maşuk projesinde ayrıca çok amaçlı bir salon ve 150 kişinin ibadet yapabileceği bir camiye de yer verilecek. Projenin meydan içeriğinde de ticari ve sosyal donatılara ayrılmış bir alt merkez olacak. 

Maşuk Proje detayları
Kuzey-güney cephelerindeki ana yolları birbirine bağlayan ticaret aksı ile bu aksın etrafındaki meydanı çevreleyen parsellerden oluşacak olan projenin sosyal alanlarında ise bisiklet yolu, fitness alanı, çocuk oyun alanlarının yanı sıra, spor aktiviteleri için ayrılmış sahara, dinlenme alanları ve gezinti yolları bulunuyor. Yapı adalarına ait iç avlularda ise oturma alanları ve basketbol sahaları yer alacak. Kamelya ve bankların yanı sıra açık otopark ve engelli otoparkları da içeren projede, konut blokları ile cami ve ticaret merkezleri yöresel mimariden esinlenerek tasarlanacak.