TOKİ'den Adana Sarıçam'a 825 konut

TOKİ Adana'nın Sarıçam ilçesine inşa edeceği 825 konutluk projenin ihalesini dün gerçekleştirdi

TOKİ'den Adana Sarıçam'a 825 konut

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, Adana'nın Sarıçam ilçesine inşa edeceği 825 konutluk projenin ihalesini dün gerçekleştirdi. TOKİ Sarıçam Konutları, Buruk Mahallesi'nde hayata geçirilecek ve yapımında yerel mimariye ağırlık verilecek. Adana Sarıçam konut projesinde yer alacak dairelerin 532 adedi 2+1, 293 adedi ise 3+1 tipinde tasarlanacak

Ödüllü proje hayata geçiyor
TOKİ'nin Adana Sarıçam'da inşa edeceği konut projesi, İdare tarafından düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Fikir Yarışması'nda elde edilen sonuçlardan hareketle geliştirildi. Projede özellikle yöresel mimariye uygunluk baz alındı. Sosyal ve kültürel özelliklerin yanı sıra, iklim, yerel kent dokusu ve mimarinin referans alındığı TOKİ Sarıçam Konutları'nın tasarımında Adana kent dokusu ve mekan analizlerinden yararlanıldı. Projenin tasarım kurgusunda sokak sistemi oluşturuldu ve 3, 4 ve 5 katlı yapıların üstüne çıkılmama kararı alındı. Binalarda yapı girişleri ise sokaklaara, arka mekanlar ise avlu bahçelere erişimi mümkün kılacak şekilde belirlendi.

 

TOKİ'den Adana Sarıçam'a 825 konut

 

TOKİ Adana Sarıçam'da iklime uygun mimarı
Adana şehir merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Sarıçam ilçe sınırlarında hayatg eçirilen projeye, otoyol ve Kozan yolunda erişim mümün olacak. Yerleşim alanları içerisindeki etkileşim ve sosyal mekanlardan verim almak amacıyla düşünülen, az katlı ve bitişik ve ayrık kitlelerden oluşan tasarımda semt kültürünün odak noktada bulunduğu görülüyor. Projede, Çukurova Bölgesinin güneş ve sıcak faktörünü de azaltmak için ağaçlandırma, balkon ve teras sistemlerine özel önem verildi. Projede ayrıca özel, spor, oyun ve gezinti alanları da planlanıyor.