TOKİ'nin Urfa planı sektörü bitirir mi?

TOKİ'nin 2019 yılına dek Şanlıurfa'da 10 bin konut inşa etme hedefi, gayrimenkul sektörünün yerel aktörleri tarafından eleştirildi. İnşaat şirketleri ve emlakçılar, TOKİ'nin yatırımlarıyla konut fiyatlarının aşağı yönlü ivmelenmesinin tehlikeli boyutlara ulaşacağını savundu

TOKİ'nin Urfa planı sektörü bitirir mi?

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan'ın hafta içerisinde açıkladığı konut hedefi, ekonomik kriz yaşayan kimi bölgelerde eleştirelere maruz kalıyor. Bu bölgelerden biri olan Şanlıurfa'da 2019 yılına dek 10 bin konut inşa etmeyi hedeflediğini açıklayan TOKİ'ye, sektörün yerel aktörlerinden tepki geliyor. Başta emlakçılar olmak üzere gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren dinamikler, konut fiyatlarında var olan ayağı yönlü ivmelenmenin TOKİ konutlarıyla birlikte daha da güçleneceğini belirtiyor.

TOKİ'nin 2016 projeleri hakkında bilgi almak için tıklayın...

TOKİ Şanlıurfa konutları ve ekonomik kriz
TOKİ'nin 2019 yılına kadar Şanlıurfa'ya 10 bin konut inşa etme planını eleştiren emlakçılara göre şehirde zaten yaklaşık 5 aydır ciddi bir durgunluk yaşanıyor. Sanliurfa.com'dan edinilen bilgiye göre bölgede ciddi bir konut fazlalığı bulunuyor. Yeni konutların, şehirdeki konut arzının artışına neden olacağı belirtilirken, daha önce Maşuk projesinde yaşandığı gibi konut fiyatlarında da ciddi bir düşüşe neden olması kesin gibi gözüküyor. 

TOKİ'nin Urfa planı sektörü bitirir mi?

TOKİ Maşuk projesiyle birlikte daha önce 300-350 bin TL aralığında müşteri bulan dairelerin 200-250 bin TL'ye dahi müşteri bulamadığını vurgulayan Şanlıurfa Emlak Danışmanı Cuma Fidan TOKİ'nin yeni konut planlarının piyasa üzerinde etkisi olacağını yineledi. Fidan, fiyatlarda ciddi bir düşüş yaşanacağını vurgulayarak:

"Önceki yıllardaki görünümden hareket edersek , TOKİ projelerinin hayata geçirilmesinin  sonrasındaki olumsuz hava fiyatları düşüreceğini söyleyebiliriz. Zaten insanların bu konuda biraz tereddütlü olması, konut oranının fazla olması ve TOKİkonutlarındaki ödeme kolaylığı da piyasalar üzerinde olumsuz bir etkiye neden olacaktır..." ifadelerini kullandı.