TÜİK rakamları sektörü rahatlattı

TÜİK tarafından dün açıklanan Şubat 2016 dönemine ait konut satış rakamları sektör temsilcilerince memnuniyetle karşılandı

TÜİK rakamları sektörü rahatlattı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün yayınlanan ve özellikle toplam konut satışları, birinci el konut satışları ile yabancıya konut satışları gibi kategorilerde önemli bir artışa işaret eden "Şubat 2016 Konut Satış İstatistikleri"  sektör temsilcilerince memnuniyetle karşılandı. Türkiye gayrimenkul sektörünün önde gelen aktörleri, ekonomik kriz ve terör gibi konjonktürel etkilere rağmen artış eğilimi gösteren konut satışının, sektörün gücünü vurguladığı hususunda ortak görüş bildirdi. 

Hamit Demir: "Türkiye'ye güvenin göstergesi"

TÜİK rakamları sektörü rahatlattı

 

Şubat 2016 TÜİK verilerinin Türkiye konut sektörüne duyulan güvenin işaret olduğunu ve dünya ekonomilerindeki dalgalanma ve terörizm etkisiyle çekimser bir döneme girildiğine dikkat çeken Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

"Dünya çapında çekimser bir havanın hakim olduğu şu günlerde Türkiye’de TÜİK’in açıkladığı konut istatistikleri sektörümüze güven verdi. Çünkü yatırımcı her dönem kazandıran konut yatırımını ertelemeden yoluna devam ettiğini gösterdi. İçinde bulunduğumuz ortamın daha da normal bir seyre dönmesiyle konut satışlarının daha da artacağını bekliyoruz"  dedi. 

Sönmez Aydın: "Tedirginlik ortamı kalkarsa rekor gelir"

TÜİK rakamları sektörü rahatlattı

TÜİK rakamlarını yorumlayan LİV Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın, dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalara ve terör olaylarından kaynaklanan iç politika gerilimlerine rağmen yatırımcıların konuta ilgisinin sürdüğünü söyledi. Aydın, yüzde 7'lik artışın sektöre duyulan güvene işaret ettiğini vurgulayarak:

"Tedirginlik ortamının önümüzdeki dönemde ortadan kalkması ile birlikte Türkiye’de konut satış rakamlarının daha da artmasını bekliyoruz. Bu yılın geçtiğim yılın rakamlarının aşıldığı bir yıl olacağı da tüm sektörün beklentileri arasında" dedi.

Paşa Karadeniz; "Konjonktürel yavaşlamaya rağmen konut"

TÜİK rakamları sektörü rahatlattı

Türkiye'de konut yatırımlarının ger geçen gün artış gösterdiğini ve TÜİK rakamlarının da sektörün gücünü korumayı sürdürdüğünü gösterdiğini söyleyen Karden İnşaat Yönetim kurulu Başkanı Paşa Karadeniz de:

"Dünyanın içinde bulunduğu konjonktür nedeniyle ekonomilerde bir yavaşlama sözkonusu. Bu durum da sektörlere yansıyor. Tüketici artık yatırım yapacağı alanı seçerken daha çekimser. TÜİK’in rakamları Türkiye’de yatırımcıların hala konut yatırımlarını güvenli bir liman olarak gördüklerini bir kez daha ortaya koydu" ifadelerini kullandı.