TÜİK rakamlarının gizlediği gerçek işsizlik: 6 milyon ve daha fazlası

TÜİK tarafından dün açıklanan Haziran 2016 dönemine ait verilere göre işsizlik oranı yüzde 10.2, işsiz sayısı ise 3.1 milyon kişi düzeyine ulaştı. Ancak sivil toplum tarafından yapılan ölçümler, durumun çok daha vahim olduğunu ortaya koyuyor

TÜİK rakamlarının gizlediği gerçek işsizlik: 6 milyon ve daha fazlası

Haziran 2016 dönemine ait İşgücü İstatistikleri dün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. İşsizlik verileri açısından kritik eşik olarak kabul edilen yüzde 10 barajının yeniden aşıldığını gösteren verilen, genel işsizlik oranını yüzde 10.2, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranını ise yüzde 10.9 olarak açıklamıştı. TÜİK verilerine göre işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 247 bin kişi yükseldi; istihdam ise 222 bin kişi düzeyinde gerileme kaydetti. 

TÜİK verilerinin sakladığı gerçeklik
TÜİK tarafından kamuoyuna sunulan rakamlara yönelik bir araştırma gerçekleştirilen DİSK Araştırma Enstitüsü ise işsizlik verilerinin çok daha vahim boyutlara ulaştığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, Mayıs-Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan üç aylık periyotta "geniş tanımlı işsizlik oranı" yüzde 18.5'e çıktı. Bir diğer deyişle 2015 yılının Haziran ayında 5 milyon 856 bin olan işsiz sayısı, 2016'nın aynı döneminde 6 milyon 44 bin düzeyine yükselmiş oldu. 

Genç işsiz oranı artıyor
YApılan araştırmada 15-24 yaş arasındaki genç işsiz oranının yüzde 1.7'lik artışla yüzde 19.4'e yükseldiği görülürken, kadınlarda işsizlik oranının yüzde 12.4'e çıktığı belirlendi. 

Geniş tanımlı işsizlik oranı nedir?
Araştırmada geçen "geniş tanımlı işsizlik", iş bulmaktan umudunu kesenlerin de dahil olduğu bir spektruma işaret ediyor. DİSK Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre bu kategoride işsiz sayısı  iki sene içinde yarım milyona yakın bir artış kaydetmiş durumda.