>   >   
 
Tüketici yeniden balkona çıkıyor


Tüketici yeniden balkona çıkıyor

Türkiye’de geçmişte geniş balkonlu evlerde balkon keyfi yaşandığını anımsatan Alptekin Başarır, yeni düzenlemelerin yeniden balkon keyfi yaşanmasına müsaade ettiğini söyledi

Güncellenme Zamanı :

26 Kasım 2013 / emlakwebtv
Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, Türkiye’de son zamanlarda değişen imar yönetmeliklerini ve meclisteki İmar kanunu çalışmalarını değerlendirdi.

Türkiye’de geçmişte geniş balkonlu evlerde balkon keyfi yaşandığını anımsatan Alptekin Başarır, yeni düzenlemelerin yeniden balkon keyfi yaşanmasına müsaade ettiğini söyledi.

Başarır: “Yani bir çıkıntısı olmayan yere kadar acılan camlara Fransız balkon denilmeye başladı”
Yakın geçmişte belediyelerin ve yönetmeliklerin değişmesiyle balkonlar emsalin içine alındığını, bu nedenle sektörde yalancı balkon da denilen Fransız balkonların yapılmasının gündeme geldiğini anlatan Başarır, “Yani bir çıkıntısı olmayan yere kadar acılan camlara Fransız balkon denilmeye başladı. Şimdi yeni yönetmelikten sonra her kattaki yüzde 20 alan katın brüt alanının yüzde 20’sinden ortak alanlar çıktıktan sonra kalan alanları daireleri balkon olarak bölüp onu da camlı katlanabilir camlı kapa imkanı vermiş oluyor. Bir nevi kış bahçesi, bir nevi yemek bahçesi oluşturuluyor” dedi.

Düzenleme gereğince, bir apartmanın her katının yüzde 20’sinin emsalden yani izne tabi inşaat alanından düşüldüğünü, bunun içinden asansör ve merdiven boşluğu çıkarılıp kalanın dairelere dağıtılmasına izin verildiğini anlatan Alptekin Başarır, bu düzenlemeyle gayrimenkul sektörünün önünün açıldığını söyledi.

Tüketici zorunluluktan dolayı balkondan vazgeçiyordu
Balkonların alıcı açısından her zaman tercih nedeni olduğunu savunan Başarır, “Artık tabi ki herkes balkonunu yapacak. Ama eski tip yönetmelikte bu balkonlar emsalin içinde sayılıyordur. Onun için de insanlar doğal olarak, alandan kazanmak için odayı tercih ediyordu. Balkondan vazgeçiyorlardı. Zaten bir nesil balkonsuz büyüdü. Bundan sonraki nesiller yine balkon kültürünü yasamış olacak” dedi.

Konutta net-brüt ayrımını gideren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yasa taslağını da değerlendiren Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, tüketicinin aldığı konutun artık standarda oturacağını, sektöre çeki düzen geleceğini söyledi.

Alptekin Başarır “Şimdi eskiden üretici firma aslında bir kandırmacayla da metre kare fiyatını düşük tutmak için brüt alanı şişirdikçe şişiriyordu. 150 metre daireler kutu gibi çıkıyordu. Şimdi bunlar bir düzene konuluyor. Eskiden otoparklardan havuza kadar her şey brüt alana konulurken ve böyle satılırken şimdi kurallar belli oluyor” yorumunu yaptı.

Kurtköy’de doğa ile bütünleşen proje
Halen Kurtköy’de Helenium Garden projesinin inşaat ve satışını sürdürmekte olan Başarır İnşaat, yeni imar düzenlemesindeki balkon avantajlarını bu projede yatırımcılarına sunuyor. Helenium Garden’da her katı çepeçevre saran balkon ve terasları ile konut sahiplerinin açık hava ve doğa ile daha fazla buluşmasına imkan tanınıyor.

Kat bahçeleri ile hem kent olanaklarını hem de doğayı bir arada yaşamak isteyenleri hedefleyen şirket, Helenium Garden projesinde ortalama 2 bin 450 liradan başlayan metrekare fiyatlarıyla bütçeyi sarsmayan ödeme planları sunuyor.

İnşaatına Eylül 2013 tarihinde başlanan ve 2015 yılında teslim edilmesi planlanan Helenium Garden, 4 blokta 312 konuttan oluşuyor. 40 metrekare ile 157,5 metrekare arasında değişen konut büyüklüklerine yer verilen Helenium Garden’da konut fiyatları 109 bin 500 liradan başlıyor.


Önceki Haber  Sonraki Haber 
Kategoriler : Gayrimenkul Dünyası 
Etiketler : Tüketici yeniden balkona çıkıyor  kurtköy  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni düzenleme  balkonlu evler  Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır  İmar kanunu çalışmaları  helenium garden Benzer Haberler
Batışehir'de Bahar kampanyası
Batışehir'de Bahar kampanyası
EgeYapı Group tarafından Bağcılar'da hayata geçirilen Batışehir projesinde bahar kampanyası başladı
Dumankaya Sancaktepe'ye büyük ilgi
Dumankaya Sancaktepe'ye büyük ilgi
Dumankaya İnşaat'ın hayata geçirdiği Adres Sancaktepe'ye ön talep döneminde büyük ilgi gösterildi
Metropol İstanbul'dan kadınlara özel sürprizler
Metropol İstanbul'dan kadınlara özel sürprizler
Metropol İstanbul 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlara özel fırsatlar sunuyor.
Ankara'ya yüksekten bakmanın yolu: Parktepe
Ankara'ya yüksekten bakmanın yolu: Parktepe
Beytepe'nin 1.150 metre rakımla en yüksek noktasında inşa edilen Parktepe konutları 1. kattan itibaren başlayan Başkent manzarasıyla dikkat çekiyor
Lokum Evler'de şimdi al 2017'de öde
Lokum Evler'de şimdi al 2017'de öde
İstanbul Tuzla'da yükselen Lokum Evler'de, 'Şimdi al 2017 yılında öde' kampanyası ile satışlar devam ediyor.
Bahçekent Kanal İstanbul'u bekliyor
Bahçekent Kanal İstanbul'u bekliyor
Kanal İstanbul projesiyle birlikte 20 bin konuta ev sahipliği yapacak Bahçekent'in büyük bir değer kazanması bekleniyor
İncek Loft 700. satışa ulaştı
İncek Loft 700. satışa ulaştı
İstanbul Levent Loft'tan sonra Loft markasını Ankara'ya taşıyan Akfen İnşaat, İncek Loft projesinde 700. satış rakamına ulaştı.
Merkez Zekeriyaköy 733 bin TL'den başlıyor
Merkez Zekeriyaköy 733 bin TL'den başlıyor
Ortadoğu Grup tarafından hayata geçirilen Merkez Zekeriyaköy'da 2+1 çatı dubleksi 733 bin TL'den başlıyor