Türk Akımı projesinde deniz kısmı inşaatı başladı

Türk Akımı projesinde, deniz kısmındaki inşaat çalışmaları başladı. Gazprom İcra Komitesi Başkanı Miller, projenin Türkiye ve bölgenin enerji güvenliği açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Türk Akımı projesinde deniz kısmı inşaatı başladı

Rusya Doğal Gazı'nın Türkiye üzerinden Avrupa'ya transferini öngören Türk Akımı Doğal Gaz boru hattının inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Projenin derin deniz kısmına boru döşenmeye başlandığı açıklandı.

Türkiye ve bölgenin enerji ihtiyacı açısından büyük önem taşıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katıldığı bir açılışla, deniz kısmı boru inşaatına başlandığını açıklayan Gazprom yetkilileri, Karadeniz'den geçecen boku hattına ilişkin ilk adımın Rusya'nan Anap kenti açıklarından döşenmesine başlandığını söyledi. İnşaatın 382 metrelik uzunluğu ve 124 metrelik genişliğiyle dünyanın en büyük inşaat gemisi Pioneering Spirit tarafından yürütüldüğünü açıklayan Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller  projenin bölgenin ve Türkiye'nin enerji güvenliği açısından büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Güvenli enerji politikaları için
Türk Akımı Projesi ile Rusya Doğal Gazının, Türkiye'ye ve oradan da Güney ve Güneydoğu Avrupa'ya güvenli bir şekilde iletileceğini söyleyen  Miller elektriğinin yüzde 38'ini doğal gazdan üreten Türkiye için projenin büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Miller, "Türk Akımı Projesi, Türkiye'nin ve bölgenin enerji güvenliğini önemli oranda artıracaktır..." dedi. 

Rusya ile Türkiye Hükümetleri arasında İstanbul'da imzalanan anlaşma ile her biri yılda 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki boru hattı inşasına dayanan Türk Akımı projesi kapsamında ilk hat Türkiye'ye ikincisi ise Avrupa'ya enerji sunacak. Avrupa'ya sunulacak hat ise kıtadan verilecek teminatlara bağlı olacak.