Türk Akımı'na büyük kardeş geliyor: Kuzey Akımı 2

Rusya ve Türkiye arasındaki imzalarla dün resmen başlayan Türk Akımı projesinin kuzeyinde, hemen hemen aynı dönemlerde ikinci bir boru hattı inşasına başlanacak. Kuzey Akımı 2 ismini taşıyan proje, Türs akımına kıyasla çok daha yüksek bir hacme sahip olacak

Türk Akımı'na büyük kardeş geliyor: Kuzey Akımı 2

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Türk Akımı projesi dünya medyasında yer bulmayı sürdürürken anlaşmanın ayrıntıları da saatler geçtikçe netleşmeye baladı.

Kuzey Akımı Türk Akımı'nın rakibi değil
Rusya Enerji Bakanı Novak'ın açıklamalarını takiben bir değerlendirme yapan Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı projesine rakip olarak değerlendirilen Kuzey Akımı hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Miller: "Kuzey akımı 2 Türk Akımı projesinin rakibi değil. Rekabet etmeyecekler. İki proje de farklı pazarları hedefliyor. Kuzey Akımı 2 projesinin hacmi Türk Akımı'ndan çok daha fazla..." ifadelerini kullandı.

Türk Akımı'nın inşaat çalışmaları 2018'de başlayacak
Rus Devlet kanalı'na konuşan Miller, dün imzalanan Türk Akımı projesine ilişkin inşaat çalışmalarının 2018 yılında başlayacağını da vurgulayarak:

"Boru hattının deniz kısmının inşaat ve finansmanı bütünüyla Gazprom'a ait olacak. Türk Akımı projesinin Türkiye topraklarında yer alacak kısmının altyapısı ve gazın alınacağı terminal ise BOTAŞ tarafından inşa edilecektir..." şeklinde konuştu.