Türk inşaat sektörünün hedefi dünya birinciliği

Çevre ve Şehircilik Bakamı İdris Güllüce, TİMFED Genel Kurul'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin inşaat sektöründe dünya ikincisi olduğunu vurgulayarak, "Neden birinci olmayalım? Yeterli insanımız ve tecrübemiz var" dedi

Türk inşaat sektörünün hedefi dünya birinciliği

2 Haziran 2014/Emlakwebtv
Türkiye genelinde 80 bin üyesiyle sektörünün en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi olan Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu’nu (TİMFED) 5. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Çerve ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, inşaat sektörünün sahip olduğu enerji, gayret ve tecrübeyle Türkiye'de büyük kaynaklar aktaracağına inandığınısöyledi. Güllüce, inşaat sektörünün dünyada ikinci olduğunu belirterek: "Peki niye birinci olmayacağız? Yeterli insanımız, tecrübemiz var. İşçimizin birim saatteki üretkenliği dünyadaki inşaat sektöründeki işçilere nazaran çok yüksek" dedi.

2020 hedefi, 12.7 trilyonluk işlem hacmi
İnşaat sektörünü Türkiye’nin lokomotifi olarak gördüğünü kaydeden Hisarcıklıoğlu da, sektörün ilerleyişi açısından yapısal değişikliklere ihtiyaç olduğunu ve müteahhitlik standardının ortaya konulması gerektiğini bildirdi. Sektörün sahip olduğu iş hacmiyle dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, 2020'de sektörün iş hacminin yüzde 70'lik büyümeyle dünyada 12,7 trilyon dolara ulaşacağının tahmin edildiğini de açıkladı.

Tellioğlu yeniden başkan
Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu’nu (TİMFED) 5. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden başkan seçilen Tellioğlu da yaptığı konuşmada,İnşaat Müteahhitleri Odaları Birliği Kanun Tasarısı'nın 44 yıla yakın süredir yasalaşamadığını vurgulayarak, müteahhitliğin tanımının yapılması ve standartlarının belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğunu hatırlatan Telllioğlu, özellikle Van Depremi'nden sonra gündeme elen kentsel dönüşümün sağlıklı ve amacına uygun yapılabilmesi için ‘müteahhitlik anayasası olacak’ dediği yasanın gerektiğini dile getirdi. Türkiye'de 300 binin üzerinde müteahhitlik yapan kişi bulunduğunu kaydeden Tellioğlu, malesef bu kişilerde 100 binin ise meslekle ilgili olmayanlar olduğunu ve bunun kendilerine zarar verdiğini de sözlerine ekledi.