Türk konut sektörü 2016'da rekora nasıl koşar?

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş,konut kredi faizlerindeki indirim, konuta devlet desteği ve yeni konut satışlarında KDV oranının indirilmesi ile 2016 yılında rekor satışa ulaşılabileceğini söyledi

Türk konut sektörü 2016'da rekora nasıl koşar?

Seçim ekonomileri, uluslararası krizler ve iç güvenlik meseleleriyle geçen 2015'in ardından 64. Hükümet Eylem planı ile umutlanan konut sektörününün gündemine "rekor satış" hedefi oturdu. Sektörün önemli bileşenleri tarafından sıklıkla dile getirilmeye başlanan bu beklentinin dinamiklerini masaya yatıran Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, konuta devlet desteği, kredi faizlerindeki düşüş ve yeni konut satışlarında KDV oranının indirilmesi maddeleri üzerinde durdu.

2016'da konut satışı mümkün mü?
Söz konusu düzenlemelerle birlikte sektörde satış adedinin 1 milyon 500 bini bulacağını ve büyüme oranında da yüzde 20'lere ulaşılabileceğini belirten TAŞ, yabancıya konut satışının da ihracat kalemine dahil olması gerektiği üzerinde durdu. Müteahhitlerin Türkiye projelerini dışarıya tanıtabilmesi ve satabilmesi noktasında önemli kapıları açacak bu hamlenin önemine dikkat çeken Taş:

"Böylece 2016 yılında yabancılara satış adedi de ciddi bir artış kaydededcektir. Yabancı yatırımcıya yapılan 20 bin adetlik satışın yeni imkanlarla 100 binleri bulabileceğini düşünüyorum..." dedi.

1.5 milyon konut satışı
Taş, Konut sektörünün 2015 yılının yüzde 20'lik bir fiyat artışı ile kapadığını ve bu durumun faizin 1.20'lerde seyrettiği bir dönemde gerçekleştiğini de hatırlatarak, 2016 yılında faizin 0.75-0.85 bandına gerilemesi halinde 1 milyon 500 bin rekorunun kırılabileceği üzerinde de durdu