Türk konut sektörünün gücü BM raporuna yansıdı

2015 yılında Türkiye'ye gelen 16.5 milyar dolarlık Uluslararası Doğrudan Yatırımın yüzde 26'lık kısmının konut sektörüne yapıldığını gösteren BM raporunu değerlendiren Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu: "Rapor sektörün gücünü gösterdi..." dedi.

Türk konut sektörünün gücü BM raporuna yansıdı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü tarafından hazırlanan 2016 Dünya Kalkınma Raporu'nu değerlendiren Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, sonuçların Türk gayrimenkul sektörünün gücünü bir kez daha gösterdiğini söyledi. Rapor, Türkiye'ye yapılan 16.5 milyar dolarlık yatırım içinde konut sektörünün payını yüzde 26 olarak açıklamıştı.

Özen Kuzu: "Türkiye konut sektörünün gücü BM raporunda"
2015 yılında 22 bin yabancı yatırımcının gayrimenkul sektörüne yatırım yaptığını ve bu yolla 4.5-5 milyar dolarlık bir para girişinin sağlandığı bilgisini veren Kuzu, UNCTAD raporunda Türkiye'nin dinamizmi ve bölgesel bir merkez olarak önemine dikkat çekildiğini vurguladı. 

Kuzu, Türkiye'ye yapılan Uluslararası Doğrudan Yatırım miktarının 2014 yılında 12 milyar dolar iken, 2015'te 17 milyar dolar sınırına dayandığını belirterek:

"Bu sektör açısından sürpriz değil. Yılların getirdiği kalite, gelişim ve bilgimizin sonucudur. Bu oranı yükseltmek biz sektörün büyük oyuncularının da görevidir" dedi. 

Türk konut sektörünün gücü BM raporuna yansıdı

Türkiye, bölgenin en güçlüsü
Açıklamasında Türkiye'nin Asya'da en fazla yatırım alan 5. ülke ülke olduğunu Batı Asya-Ortadoğu Bölgesinde ise ilk sırada yer aldığını söyleyen Kuzu, geçen yıla kıyasla yaşanan yüzde 36'lık artışın, konut yatırımına ilgi duyan yabancı yatırımcıya yönelik olarak gündeme gelen oturum ve vatandaşlık hakları gibi imtiyazlarla daha da yukarıya çıkarılabileceğinin altını çizdi. Kuzu:

"Bu Türkiye'nin bölgesel bir merkez olduğunu gösteren en büyük göstergedir. Türkiye bu bölgeye gelen yatırımların yüzde 20'sine ekonomik ve siyasi iktidarı ile talip olmuştur. Bu bölgesel merkez konumuza sektör temsilcileri de gerekli çalışmaları ile katılarak bu algıyı güçlendirmiştir" ifadelerini kullandı.