Türk konut yatırımcısının yurt dışı gözdesi: Berlin

Almanya'da yaşamını sürdüren gurbetçilerin yüzde 45'i, başta Berlin olmak üzere bu ülkeden konut satın alıyor. Yapılan bir araştırmaya göre Türklerin, Almanya'dan satın aldığı konut sayısı 2 milyona dayandı

Türk konut yatırımcısının yurt dışı gözdesi: Berlin

Türk konut yatırımcısının dünya ülkelerine gösterdiği ilgide Almanya ilk sıralardaki yerini koruyor. Yapılan bir araştırmaya göre Türklerin en çok konut satın aldığı ülkeler listesinde Almanya ilk sırada yer alırken, satın alınan konut adedi 2 milyon sınırına dayandı.

Almanya: Türklerin ikinci vatanı
50'li yıllardan bu yana çalışmak üzere Almanya'ya giden gurbetçi kitlesi her geçen gün büyürken, yatırım aracı olarak da gayrimenkul piyasasının popülaritesinde sıçrama yaşanıyor. Yapılan araştırmalar Almanya'da yaşayan gurbetçilerin en az yüzde 45'inin bu ülkeden konut satın aldığını doğrularken satın alınan konut sayısı adedinde de 1 milyon 800 bin sınırı aşılmak üzere. Türklerin en çok ilgi gösterdiği şehirler arasında da ilk sırayı Berlin çekiyor.

Türk yatırımcısının Almanya'ya olan ilgisi büyüyor...

Fransa ikinci sırada
Türklerin en çok ilgi gösterdiği ülkeler sıralamasında Almanya'nın ardından Fransa geliyor. Bu ülkede, Türkler tarafından satın alınan konut sayısı ciddi bir düşüşle 120 bin düzeyinde seyrediyor. En çok konut satılan şehirler listesinde ise Berlin'i New York , Miami ve Los Angeles gibi ABD şehirlerinin yanı sıra San Diego izliyor. 

Türk konut yatırımcısının yurt dışı gözdesi: Berlin

Avrupa Merkez Bankası kararları Almanya konut sektörüne yaradı
Diğer taraftan Almanya konut sektörü, Avrupa Merkez Bankası'nın 2014 yılı Eylül ayında aldığı kararların olumlu etkisini de hissetmeye başladı. Geçen yıl 285 bin 100 adetlik inşaat ruhsatı sayısı, 2015 yılının ilk 9 ayında 222 bin 800 düzeyine sıçradı. Ülkede konut sektöründe verilen ruhsat sayısı 2009 yılından bu yana düzenli olarak artış gösteriyor.