Türk müteahhitlerinin "zirve" yürüyüşü sürüyor

Uluslararası inşaat dergisi ENR'nin "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesine bu yıl 43 Türk şirketi girme başarısı gösterdi

Türk müteahhitlerinin

Dünyanın önde gelen inşaat sektör dergisi ENR'nin 2014 yılı verilerinden hareketle derlediği "Dünyanın En Büyük 250 Müteahhidi" listesinin 2015 yılı sonuçları açıklandı. Geçen yılki listede 42 olan Türk firma sayısı 2015 yılında 43'e yükseldi. Türkiye bu sonuçla dünyanın en büyük 250 müteahhitlik şirketi arasında 65 firması bulunan Çin'in ardından ikinci sıradaki yerini korudu. Listenin üçüncü sırasında yer alan ABD'nin ise 32 firması bulunuyor.

Küresel krizler ve müteahhitlik hacmindeki düşüş
Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından yapılan açıklamada inşaat sektöründe küresel ekonomik krizlerden etkilenme potansiyeline dikkat çekildi. En Büyük 250 müteahhitlik şirketinin pazar büyüklüğünün bir önceki yıla kıyasla yüzde 4.1 azaldığı 2014 yılında 521.6 milyar ABD dolarına düşüş yaşandı. ENR tarafından yayınlanan ve "Belirsizlik Piyasaları Gölgelendiriyor" başlığını taşıyan bültende, siyasi karmaşa ve belirsizlik yanında, düşen petrol fiyatları ve tüm dünyada yaşanan ekonomik krize değinildi. 

Türk müteahhitlerinin "zirve" yürüyüşü sürüyor

Türk müteahhitlerinin performansı artarken
Tüm bu olumsuz tabloya karşın Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışı performanslarında artış gözlendi ENR listesinde yer alan 43 Türk firması 2014 yılınde elde edilen gelirlerin toplamında geçen yıla kıyasla yüzde 43.4 artışla 29.3 milyar ABD dolarına ulaştı. 

ENR listesinin değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlerinin yükselişine dikkat çekerek:

"Tüm dünyada takip edilip bir kalite güvencesi olarak algılanan bu listeye; aralarından 37 tanesi Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi olan, toplam 43 firma ile damga vurmak ve firma sayısıyla tam 8 yıldır dünyada Çin'den sonra ikinci konumda bulunmak bizim için büyük övünç kaynağıdır" dedi