Türkiye +100 metre binalar sıralamasında zirveye koşuyor

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Akkar, Türkiye'nin 100 metre üstü binalar sıralamasında 16. sırada yer aldığını söyledi.

Türkiye +100 metre binalar sıralamasında zirveye koşuyor

Yüksek Binalarda Deprem Hasarı Belirlenmesi, Acil Yıkımlar ve Alınacak Tedbirler Projesi çalıştayında konuşan  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Akkar, Türkiye'nin son 10 yılda hatırı sayılır bir yüksek bina atılımı yaptığını söyledi. İstanbul'da 100 metrenin üzerindeki yüksek bina sayısının 60'ı geçtiğini vurgulayan Akkar:  "Yapılan araştırmaya göre İstanbul, yüksek binalar açısından dünyada 25. sırada geliyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye, yüksek binalarda hamle yapıyor
Ankara'nın da geçen 10 yılda 100 metrenin üzerinde yaklaşık 20 bina yapımına sahne olduğunu vurgulayan Akkar, bu rakamlara göre Başkent'in de 60. sırada yer aldığını ifade etti. Akkar: "İzmir'de de son beş yıl içinde yüksek bina sayısında ciddi bir artış yaşandı. Türkiye genelinde 38 ilde 565'i inşa halinde olan toplam bin 593 adet 20 kat üzeri yüksek bina bulunuyor..." ifadelerini kullandı.

Türkiye +100 metre binalar sıralamasında zirveye koşuyor

Yüksek yapılara hazır mıyız?
Artan nüfusun barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik önlem olarak yüksek katlı bina uygulamasında önemli adımlara sahne olan Türkiye'nin, bu gelişimi destekleyecek donanıma da sahne olmadığını ve önemli yönetmelik eksiklikleri bulunduğunu belirtti. Akkar, Bakanlık ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye'deki yüksek binaların deprem etkileri altındaki performansını da kıyaslamalı olarak tetkik ettiklerini vurguladı. 

Bakan Sarı: Hedef 2023 vizyonu
Yaşam kalitesi yüksek, insan ve çevre dostu şehirlerin geliştirilmesi hedefi ve 2023 vizyonu kapsamında kamu ve üniversite işbirliğinin önemine vurgu yapan Çevre ve Şehircilik bakanı Fatma Güldemet Sarı da, bu kapsamda, Boğaziçi Üniversitesi ile Yüksek binalarda deprem hasarının belirlenmesi hususunda protokol imzaladıklarını söyledi.