'Türkiye'de konutta balon yok'

Coldwell Banker Global Operasyon Başkanı Peter Turtzo, Türk gayrimenkul sektörüne ilişkin değerlendirmesinde: 'Türkiye'de balon yok.' dedi.

'Türkiye'de konutta balon yok'

Coldwell Banker Global Operasyon Başkanı Peter Turtzo, Türk gayrimenkul sektörüne ilişkin değerlendirmesinde: 'Türkiye'de balon yok.' dedi. şirketi Coldwell Banker'ın ilk kez gerçekleştirdiği "Blue Camp" organizasyonunda konuşan Turtzo, Türkiye'nin konumu itibariyle yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke olduğunu söyledi.

Konut satışında dünya altıncısı
Açıklamasında, yatırımcı için en önemli iki hususun fiyat ve yatırım yapılacak ülkeye duyulan güven olduğunu hatırlatan Turtzo: 'Türkiye, her iki noktada da yatırımcının ilgisini çekebilecek durumda bulunuyor. Türkiye, gayrimenkul yatırımları alanında baktığımızda dünyada ABD, Brezilya ve Çin’in ardından dördüncü sırada geliyor. Biz de Coldwell Banker olarak Türkiye pazarına çok inanıyoruz ve Coldwell Banker Türkiye'nin büyüme hızından çok etkilenmiş durumdayız. Türkiye, fırsatlarla dolu bir ülke ve gayrimenkul konut satışı alanında dünyanın altıncı en büyük ülkesi.Türkiye, bireysel alıcılar açısından konut pazarında özellikle Ortadoğu'dan ve Avrupa'dan büyük talepler var. İkinci, bazen üçüncü ev açısından tercih edilen bir ülke. Her şeyden önce Türkiye'nin çok zengin bir kültürü var ve insanlarının sıcaklığı Türkiye'yi tercih etmelerinde etkili oluyor.' dedi.

Türkiye'de balon var mı?
Türkiye konut sektöründeki balon tartışmalarına da değindiği açıklamasında, ABD'den farklı olarak Türk gayrimenkul fiyatlarının, orta sınıf eğitiminin artması ve ekonomik düzeyinin yükselmesi olduğunu söyleyen Turtzo sözlerine şöyle devam etti: 'Türkiye’de ABD’deki gibi bir artış ve kredi kullanımı yok. ABD’de mortgage krizi yaşandığı zaman, nereye giderseniz gidin istediğiniz krediyi hemen alıyordunuz ve hiçbir sorgulama ve araştırma olmuyordu. Türkiye’de ise durum oldukça farklı. Bankalar sizi araştırıyor ve kredi durumunuzu inceliyor. Türkiye'de ABD'dekinden farklı olarak kredi almadan en az yüzde 25'ini sağlıyor olmanız gerekiyor. Sadece yüzde 75'ini kredilendirebiliyorsunuz. Bu da kredilendirme durumunda ABD'ye kıyasla çok daha farklı bir istikrar yaratıyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'de yasal koşullar ve düzenlemeler ABD’den farklı. O nedenle Türkiye’de balon patlaması yaşanacağına inanmıyorum' dedi.

Yıldızların yatırım danışmanı Chris Cortazzo

Dünya starlarının danışmanından satış sırları
Mel Gibson, Richard Gere, Elthon John gibi dünyaca ünlü isimlerin gayrimenkul danışmanı olan Chris Cortazzo da deneyimlerini dinleyenlerle paylaşır. 2013 yılında toplam 326 milyon dolar, kariyeri boyunca da 3 milyar dolar hacminde satış yapan Cortazzo, başarısının sırrını müşterileriyle sürekli iletişim halinde bulunması, ilişkilerinde her zaman dürüst davranması, teknolojiye büyük önem vermesi ve her zaman kalıpların dışında düşünerek fark yaratması gibi kriterlere bağladı.