"Türkiye değişimin ilk günlerini yaşıyor"

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Bekir Yener Yıldırım’a göre Türkiye gayrimenkulde yeni bir döneme giriyor ve bu dönem Türkiye’nin gayrimenkulde altın çağı olacak

Bağımsız ve tarafsız olarak, gayrimenkul sektöründeki tüm hareketleri izleyebilen ve rapor edebilen değerleme uzmanları Türkiye’de gayrimenkul sektörünün geleceğini nasıl görüyor? Değerleme uzmanlarına sorulan en popüler soru, en çok hangi bölgelerin değerleneceği olsa da biz kendilerine fotoğrafın genelini sorduk. Türkiye’de gayrimenkul sektörünün nereye gittiğini Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Bekir Yener Yıldırım değerlendirdi. Yıldırım sözlerine, gayrimenkul sektörünün çok özel bir dönem içinde olduğunu söyleyerek başladı. “Yaptığımız analizlere, raporlara ve rakamsal verilere bakarak Türkiye’de gayrimenkul sektörünün daha da artacağını düşünüyoruz.. Değerleme uzmanları da dahil olmak üzere, gayrimenkul finansı, gayrimenkul hukuku, inşaat teknolojileri gibi alanlarda kurumsallaşma görüyoruz. Daha çok verinin kullanıldığını ve bazı kalıpların değiştiğini gözlemliyoruz. Mesela ofis alışkanlıklarının değişmesi, ofis yapımında, mimarisinde ve dizaynında daha çok çağın ruhuna uygun trendler yapılıyor. Dünyada da bunlar tartışılıyor. Türkiye bu değişimin ilk günlerini yaşıyor. Bu daha da hissedilecek” dedi.


Gayrimenkulde ana unsur; insan

Türkiye’de gayrimenkul deyince sürekli risklerin ve balon söylentilerinin konuşulmasının doğru olmadığını söyleyen Yıldırım, fırsatları da konuşmak gerektiğini belirtti. “Gayrimenkul sektöründe büyüme İstanbul’da, diğer büyük şehirlerde ve hiç beklenmeyen sürpriz şehirlerde yaşanacak. Bir gayrimenkul konusu olarak bundan 5-10 yıl önce konuşmadığımız öğrenci evlerini konuşuyoruz. Spor tesislerini, şehir parklarını ve şehir hastanelerini konuşuyoruz. Çok büyük otel zincirlerinin küçük şehirlerde otel açtığını görüyoruz. Her bölgenin kendine ait dinamikler oluşturduğunu görüyoruz. Tüm bunları birleştirdiğimizde Türkiye’de gayrimenkul için bir başka altın çağın başladığını görüyoruz” diye konuşan Yıldırım, Bundan sonra estetik ve dayanıklılık anlamında birikmiş olan sorunlu alanları, yeşil alanların azlığını, daha iyi şehir planlaması yapma gibi konuların tartışılacağının altını çizdi.  Bu gelişmelerin hepsine bakınca, gayrimekul finansmanından, yabancı ilgisine, daha yaşanabilir şehirler dizayn etmekten, deprem riskini ortadan kaldırmaya kadar olumlu gelişmelerin yaşanacağı bir dönemde olunduğunu belirterek, “En önemlisi de zaten gayrimenkul insan olduğu ölçüde anlamlı bir unsur. Öncelikle barınma yaşama ve sonra yatırım kısmı konuşulmalı. Bu açılardan da daha farklı bir döneme doğru gidiyoruz” dedi.