Türkiye düzlüğe "istikrar" ile çıkar

Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, 2013 yılından bu yana devam eden siyasi belirsizliğin Türkiye ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini belirterek: "Türkiye'nin başarısı için istikrarın stabilitesi sağlanmalı..." dedi

Türkiye düzlüğe

Türkiye Ekonomisinin 2013 yılından bu yana devam eden siyasi belirsizlikler ve seçim atmosferinden olumsuz yönde etkilendiğini söyleyen Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, Türkiye'nin başarısı için ekonomi ve istikrarın stabil hale gelmesi gerektiğini söyledi. 2015 yılını kayıp yıl olarak niteleyen ve 17-25 Aralık süreçlerinin piyasalar üzerindeki olumsuz etkilerini hatırlatan Karadeniz, 2016 yılına sahip çıkılmasının önemine dikkat çekti.

Mütekabiliyet yasası ve önemi
Gayrimenkul sektörünün bu zamana dek yaşadığı en efektif iyileştirmesinin Mütekabiliyet Yasası olduğunu vurgulayan Karadeniz, yasa ile birlikte inşaat sektörünün komşu ülkelerden önemli bir talep almaya başladığını söyledi. Karadeniz: "2014 yılında bu talepler yerini satın almaya bıraktı. 2015 yılında da bu talep ve satışlar artık resmen oturuma döndü. 2016 yılında da Türkiye’den yabancı ülke vatandaşlarının konut alımı devam edecektir..." ifadelerini kullandı. 

Türkiye doğru tanıtılmalı
Yabancıya konut satışı kategorisinde Türkiye'nin doğru pazarlanma ve tanıtım stratejileriyle yönetilmesi gerektiğini, aksi takdirde aracıların yabancı yatırımları ötelemede etkin hale gelebileceğeini de belirten Karadeniz, konut satışının 2016 yılında bir kurum tarafından denetlenmesi gerektiğini de önerdi. Karadeniz, sektördeki boşluğa da dikkat çekerek:

"Bu boşluk, bizler gibi işini düzgün yapan firmaları zor durumda bırakıyor. Bu durumun kayıt altına alınıp kontrol edilmesinin gerektiğini düşünüyorum.  Elimizdeki bu ticaret kanalına 2016 yılında sahip çıkmamız ve korumamız gerekiyor" dedi. 

 

Türkiye düzlüğü

 

Açıklamasında 2016 yılı beklentilerini de sıralayan Karadeniz, döviz paritesinin makul seviyelere indirilmesi, komşu ülkelerle ilişkilerin iyileştirilmesi ve terör olaylarının da bitirilmesi için çalışmalar yapılmasını istedi. 

Firma Bilgisi: Karden Inşaat