Türkiye konut piyasasında fiyat riski

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye yorumunu değerlendiren GYODER İcra Kurulu Üyesi Haluk Sur, fiyat riskinin ekonomik yavaşlama olasılığında gerçeğe dönüşebileceğini söyledi

Türkiye konut piyasasında fiyat riski

Geçtiğimiz hafta içinde uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'de konut fiyatlarının yükselmeye devam edemeyeceği yönündeki açıklamalarını değerlendiren GYODER İcra Kurulu Üyesi Haluk Sur, konut fiyatları ve kira rayiçlerinde gerçekleşen yükselmeye tezat olarak Türkiye ekonomisindeki yavaşlamanın "risk" oluşturacağını belirtti. Buna karşın matro ekonomik büyümenin devam etmesi ve orta sınıfın büyümesi halinde alım gücü&talep ile desteklenen fiyat artışından çekinmediğini belirten Sur, psikolojik ve sosyal unsurlardan çok rakamsal verilerin incelenmesi gerektiğini belirtti. 

Konut piyasası ve fiyat baskısı
Türkiye'de son 5-6 yıldır gayrimenkul fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini zaman zaman da göreli olarak enflasyonun altında kalan düzeye gerilediği bilgisini veren Sur:

"Bazen de bu açığı firmalar kendi imkanlarıyla kapatıyor; maliyetlerdeki ve inşaat malzemesi endeksindeki yükselmeleri rakamlara yansıtmıyorlar. Ama zaman içinde de düzeltmeler yaşanabiliyor." ifadelerini kullandı.

[resim2]

Arazi maliyetleri ve fiyatlara etkisi
Haluk Sur, konut fiyatlarının artışında giderek tükenen ve buna bağlı olarak değerlenmeye devam eden arazi etkisinin de konut fiyatları üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturduğuna da dikkat çekti. Her yükselişin balon olarak nitelenemeyeceğini ve Türkiye piyasasında balondan söz edemeyeceğimizi de vurgulayan Sur:

" Ayrıca Türkiye’de tabi konut sektörü açısından baktığımızda deprem odaklı bir kentsel dönüşüm söz konusu! Bu mutlaka yapılmak zorunda olan bir şey. Burada da fiyat mekanizmasının yukarı doğru çok fazla hareket etmesi, alım gücüyle fiyatlar arasındaki makasın açılması süreci zorlaştırır" ifadelerini kullandı