Türkiye yeşil binalarıyla MIPIM'de

Bu yıl 27. kez gerçekleşecek olan MIPIM'in ana temasını "Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektörüne Etkileri" konusu oluşturacak. Türkiye ise dev etkinliğe yeşil bina projeleri ile katılım gösterecek

Türkiye yeşil binalarıyla MIPIM'de

Türkiye bu yıl, "Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektörüne Etkileri" ana temasıyla gerçekleşecek olan 27. MIPIM etkinliğine yeşil bina projeleri ile katılım gösterecek. MIPIM'de kendi stantları ile ziyaretçileri karşılacak olan Özak GYO ve Tahincioğlu, Altensis danışmanlığı ile yürütülen yeşil bina sertifikalı projelerinin tanıtımını yapacak. Diğer taraftan Ağaoğlu Şirketler Grubu, Anadolu Gayrimenkul, Soyak Holding ve Zorlu Holding de yeşil projelerini uluslararası kamuoyuna tanıtma fırsatı bulacak. 

MIPIM'den ilk görüntüler Emlakwebtv.com'da

Yabancıları tercihi: Yeşil Bina
Projelere yeşil bina danışmanlığı yapan Altensis şirketinin Kurucu Ortaklarından Emre Ilıcalı, Türkiye'nin çok sayıda yatırımcısının yeşil bina projelerine yöneldiğini belirtti. Bu sayının gelecek dönemde daha da artış göstereceği bilgisini veren Ilıcalı:

"2016 Ocak itibariyle ülkemizde sertifikalı 176 adet, devam eden ise 300’ün üzerinde yeşil bina projesi bulunmaktadır. Biz Altensis olarak 2016 yılı Şubat ayı İtibariyle toplam sertifikalı tamamlanmış proje sayımızı 70’e çıkardık. Bu anlamda Türkiye’deki sertifikalı projelerin alan olarak yaklaşık yüzde 70’i bizim tarafımızdan yönetildi. Ayrıca yine devam eden 100 ün üzerinde yeşil bina projemiz bulunuyor..." dedi. 

 

Türkiye yeşil binalarıyla MIPIM'de

 

Yabancılar neden yeşil binayı tercih ediyor?
Emre Ilıcalı, yabancı yatırımcıların özellikle yüksek değere sahip ve yüksek kira getirili, doluluk oranları yüksek ve işletme gelirlerini düşüren niteliğiyle yeşil bina sertifikalı projelere ilgi gösterdiğini de sözlerine ekledi.