Türkiye'nin atıl gayrimenkul stoku: 167 milyar dolar

GYİAD tarafından bugün gerçekleştirilen Aile Varlıkları Yönetimi Konferansı'nda, Türkiye'de aile şirketlerine ait olan ve çeşitli sebeplerle ekonomiye katılmayan, atıl durumdaki gayrimenkul stokunun 167 milyar dolara ulaştığı vurgulandı

Türkiye'nin atıl gayrimenkul stoku: 167 milyar dolar

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği tarafından, EY Türkiye işbirliği ile düzenlenen Aile Varlıkları Yönetimi Konferansı, çarpıcı bir bilgiyi Türkiye ile paylaştı. GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sevim, aile şirketleri üyelerine ait ama çeşitli sebeplerle ekonomiye katılmayan gayrimenkul stokunun 167 milyar dolara ulaştığını söyledi. Sevim, sorunun çözülmesi adına Gayrimenkul Yatrıım Fonu ve "miras anayasası" gibi kurumların gündeme gelmesini önerdi.

Ekonomiye katılmayan dev gayrimenkul stoku
Konferansın açılış konuşmasında, Türkiye'de sermaye sahibi kişi ve ailelerin kazanımlarını genellikle gayrimenkul alarak değerlendirdiğini ve biriken gayrimenkullerin yönetiminin zaman içinde zorlaştığını vurgulayan Sevim, Türkiye'deki işletmelerin yüzde 95'ini oluşturan aile şirketleri hissedarlarının elinde bulunan gayrimenkul stokunun 167 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini söyledi. 

 

Türkiye'nin atıl gayrimenkul stoku: 167 milyar dolar

 

Çözüm: Gayrimenkul Yatırım Fonu
Sorunun çözümünde Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın, söz konusu gayrimenkullerin ekonomiye kazandırılması adına önemli bir rol oynayacağını da belirten Sevim:  "GYİAD olarak çözümün ‘miras anayasasının’ hukukumuza kazandırılmasında yattığına inanıyoruz. Miras anayasası ile birlikte aileler, hem mülkleri hem de şirketleri ve sermayeleri için önemli bir güvence kazanmış olacaklar..." dedi. 

Varlık yönetimi: En önemli sorunlardan biri
Açılışta konuşan EY orta ve Güneydoğu Avrupa Bölgesi Stratejik Büyüyen Pazarlar ve Aile Şirketleri Lideri Metin Canoğulları da aile şirketlerinin gündeminin en önemli konularından birini "varlık" yönetiminini oluşturduğunu söyledi. Varlık yönetimi konusunda yalnızca yatırım, yapmayan aynı zamanda atılan her adımı kazanç getirisi olarak planlayan aile şirketlerinin varlığına dikkat çeken Canoğulları:

"GYİAD ile düzenlediğimiz bu konferans, Türkiye’deki aile  şirketlerinin varlık yönetimi hakkındaki görüşlerini paylaşabilmelerine ve yurt dışındaki uygulamalar konusunda edindiğimiz deneyimleri aktarabilmemize olanak sağlayacak..." dedi.