Türkiye’nin ilk ekolojik kenti Eskişehir Kocakır olacak

Türkiye’nin ilk sıfır enerji, sıfır atık ve kendi kendine yeten, ihtiyacını kendi üreten ekolojik şehrini İTÜ tasarlarladı. Proje için Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinin Kocakır mevkii pilot bölge seçildi.

Türkiye’nin ilk ekolojik kenti Eskişehir Kocakır olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İTÜ arasında gerçekleştirilen protokol sayesinde Türkiye’nin ilk ekolojik kenti tasarlanıyor. “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi”ni içeren kanun kapsamında ekolojik yerleşme birimi standardı geliştirilmesi ve Eskişehir İli Odunpazarı İlçesi Kocakır Mevkii’nde pilot uygulama yapılmasına ilişkin ortak hizmet protokolüyle İTÜ bir ilke daha imza attı. Ekolojik kent Eskişehir Kocakır Mevkii rezerv alanında malzeme ölçeğinden bina ve yerleşme ölçeğine kadar tüm ölçeklerde yerleşmenin altyapı sistemlerinin tasarımı geliştirildi. Tasarımı yapan İTÜ’lü ekip gerçekleştirilen çalışmada, karbon salınımını azaltmak, ekolojik iç ve dış yaşam alanları oluşturmak için tasarım stratejileri geliştirildi. Geliştirilen bu stratejiler dolayısıyla Kocakır mevkii enerjide sıfır karbon salınımı yapan, yüksek karbon yutak potansiyeli olan alanlar sunan, bölgedeki kaynakları kullanan, ihtiyacını kendi üreten ve atıkları bölge içinde kullanarak sıfır atıklı bir kent olarak "ulusal ekolojik yerleşme standart altyapısı"na temel oluşturmak üzere tüm detayları ile tasarlandı.

Türkiye için örnek proje
İTÜ’nün geliştirdiği bu proje 23 Nisan 2016 tarihinde EXPO 2016 Antalya'da Tarih, Biyo-çeşitlilik, Sürdürülebilirlik ve Yeşil Şehirler temasında örnek proje olarak sunulacak. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, proje ekibini tebrik ederek, "İklim değişikliğiyle mücadele için bu tür projeler ile alınan önlemlerin artması lazım. Türkiye bu konuda öncü pozisyona gelebilir. Biz aslında 3 yıldır Mimarlık Fakültemizin de önemli desteğiyle "İTÜ Yeşil Kampüs" projesinde küçük ölçekte de olsa benzer uygulamalar yapıyoruz. Sürdürülebilir yaşam kültürünün kazandırılması, ekolojik ve kendine özgü kimliği olan estetik bir kampüs oluşturulması; engelsiz, güvenli, 24 saat yaşayan bir kampüs ortamının hazırlanması noktasında emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.