Türkiye'nin ilk kargo şehri kuruluyor

İstanbul'un üçüncü havalimanı, ülke tarihi açısından bir ilk niteliği taşıyan "kargo şehri" uygulamasına da ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin ilk kargo şehri kuruluyor

Türkiye, İstanbul'un üçüncü havalimanı ile yeni bir uygulamayla daha tanışmaya hazırlanıyor. Kargo şehri olarak tanımlanan uygulama lojistik sektörüne önemli bir katkı sunacak.

İlk kargo şehri için görüşmeler devam ediyor
Türkiye'nin ilk kargo şehrinin, İstanbul Üçüncü Havalimanı bünyesinde hayata geçirilmesi için ilgili kurumlarla görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, inşaat çalışmaları devam eden mega yatırımın lojistik sektörü açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Eldener, Türkiye'de ilk kez kargo şehri uygulamasına gidileceğini ve bunun için de İstanbul Yeni Havalimanı'nın belirlendiğini belirterek: "Konuyla ilgili olarak İGA Havalimanı İşletmesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Burasının dünya çapında bir hub olabileceğine inanıyoruz..." şeklinde konuştu.

Atatürk Havalimanı çok dar
Dernek olarak elleçleme deposu işletme görüşmelerinin sürdüğnü ve ihracatta çok sayıda müşteriden alınan malların tava yolu taşımasına teslim edilemediğini vurgulayan Eldener: "Çünkü Atatürk Havalimanı'nda yer darlığı var ve bu işlemler yer darlığı nedeniyle gerçekleştirilemiyor. Uçakla gönderimlerde ise maliyet çok yüksek. Uçaklarda konsolidasyon yapılabilirsek maliyetler düşecek ve uçaklara daha fazla yük verebileceğiz..." dedi. 

İnşaat sektörü çok güçlü
Eldener, 2017 yılına ilişkin olarak da Suriye'de barışın gerçekleşmesi paralelinde "ümitli" olduğunu vurgulayarak, gelecek pespektifinde altyapı ve inşaat sektörünün gücünden önemli ölçüde faydalanılabileceğine de vurgu yaptı.