Üçüncü havalimanı inşaatında geri sayım

İstanbul'un üçüncü havalimanı projesinin temel atma töreni 7 Haziran'da yapılacak. Törene Başbakan R. Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor

Üçüncü havalimanı inşaatında geri sayım

31 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanı projesinin inşaatına 7 Haziran'da başlanacak. Temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

Tamamlandığında yılda 150 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olması öngörülen projenin inşaatında 350 bin ton çelik, 10 bin ton alüminyum ve 415 bin metrekare cam kullanılması planlanıyor. 

10 milyar 247 milyon Euro'luk yatırım
İhalesinde, 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi 22 Milyar 152 milyon Euro ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim gurubunun verdiği Üçüncü Havaalanı terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası ve 3 teknik bloktan oluşacak. 160'ın üzerinde yolcu köprüsü, her uçak tipine uygun müstakil 6 pist ve 500 uçak park potansiyeliyle dünyanın önde gelen havalimanlarından birisi olmaya aday projenin yapım maliyeti 10 milyar 247 milyon Euro'ya mal olacak. 

Üçüncü Havalimanı projesinin 2018 yılının sonunda tamamlanması tasarlanıyor.