Üçüncü Havalimanı planları değişti

Üçüncü Havaalanı projesi için ihtiyaç duyulan dolgu malzemesinin ana kaynağı olarak düşünülen Kanal İstanbul projesinin hayata geçmemesi nedeniyle, havalimanı yüksekliği düşürülüyor

Üçüncü Havalimanı planları değişti

17 Haziran 2014/Emlakwebtv
Üçüncü Havalimanı Projesinin denizden yükseklik oranında indirime gidiliyor. Daha önce belirlenen kot oranı için gerekli olan dolgu malzemesinin ana kaynağı Kanal İstanbul Projesinde yaşanan gecikme ile birlikte planda revizyon yapıldı.

Radikal Gazetesi'nden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, geçtiğimiz günlerde Başbakan R. T. Erdoğan tarafından temelleri atılan Üçüncü Havalimanı'nda kot revizyonuna gidiliyor. Kanal İstanbul projesinin gecikmesiyle birlikte ihtiyaç duyulan 2.5 milyar metreküplük dolgu malzemesinin ediniminde güçlükle karşılaşan yetkililer, havalimanının denizden yüksekliğini düşürmeye hazırlanıyor. 

Kanal İstanbul Projesinin iptaliyle birlikte, yetkililer ruhsatlı maden ocaklarından, proje sınırları içerisinde yer alan kot farkı düzenlemede elde edilen hafriyat malzemelerinden, kentsel dönüşüm, otoyol ve demiryolu inşaatlarından çıkan malzemelerin yeterli olmayacağına kanaat getirerek, yüksekliği alçaltma kararı aldı. Kot seviyesindeki revizyonun girişim grubunun maliyetlerinde önemli oranda düşüş sağlayacağı sanılıyor.