Uğur Dumankaya'dan FED Faiz yorumu

ABD Merkez Bankası'nın faiz oranını 0.25 puan artırımıyla yüzde 0.50'ye yükseltme kararını değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya: "Kısa vadeli olarak FED’in piyasaları rahatlattığını söyleyebiliriz." dedi

Uğur Dumankaya'dan FED Faiz yorumu

ABD Merkez Bankası, faiz oranların yüzde 0.25'lik puan artışıyla yüzde 0.50'ye yükseltme kararını aldı. Oybirliğiyle alınan kararla birlikte FED 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımına gitmiş oldu.

Dumankaya'dan FED'i Faiz kararı yorumu
ABD Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumlayan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, tüm piyasaların FED'in alacağı kararları beklemekte olduğunu ve çıkan kararın da piyasaları yakından ilgilendirdiğini söyledi. Dumankaya, FED'in 0.25 baz puanlık artış kararının, 10 yıllı olağanüstü sürecinde sonuna gelindiğini gösterdiğini belirterek:

"2016 yılına kadar kademeli olarak faizlerin 1,5 seviyesine çıkmasını olası bir senaryo.  Bu açıdan FED, ihtiyatlı duruşunu bozmayacaktır. Kısa vadeli olarak FED’in piyasaları rahatlattığını söyleyebiliriz..." dedi.

FED'in kararı Türkiye'yi nasıl etkiler
Açıklamasında ABD Merkez Bankası-FED'in aldığı faiz kararının Türkiye ekonomisini etkileme olasılığını da değerlendiren Dumankaya, piyasaların söz konusu kararı normal olarak karşıladığını belirtti. Dumankaya, 2016'de benzer yönde devam edecek kararın dolar/TL parametresinde ve piyasalar üzerinde etkileri olacağını da vurgulayarak, bu etkinin olumsuz yönde olmayacağı kanaatini aktardı.

Piyasaların FED'in gelecek dönem kararları konusunda kendi yolunu bulacağını belirten Dumankaya: 

"Sonuç olarak; uzun bir zamandır beklediğimiz bir karar realiteye dönüştü, zaten piyasalar bizzat FED tarafından bu sonuca alıştırılıyordu. Bu aşamadan sonra piyasalar kendi yollarına, kendi gündemlerine bakabilir. Bu açıdan FED’in faiz artırım kararı ile önemli bir eşiği aştık..." ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: Dumankaya Inşaat