Uluslararası araştırmadan İstanbul'a kötü not

ABD merkezli araştırma kuruluşu Demographia, dünyanın 367 şehrini kapsayan "ev edinebilme" araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre İstanbul, Hong Kong'un ardından konut edinmenin en zor olduğu ikinci şehir oldu

Uluslararası araştırmadan İstanbul'a kötü not

Uluslararası araştırma ve danışmanlık kuruluşu Demographia tarafından yapılan ve dünya şehirlerinin konut edinebilme kriteri açısından masaya yatırıldığı araştırmadan Türkiye açısından ilgi çekici sonuçlar çıktı. Dünyanın 9 ülkesinden 367 şehrin kapsam içine alındığı araştırmada İstanbul, en zor konut edinilen ikinci ülke sıralamasında yer aldı. İstanbul'u yalnızca Hong Kong geçebildi.

İstanbul'da konut, yıllık gelirin 16.1 katı
Araştırmaya göre İstanbul'u geçen tek şehir olan Hong Kong'da bir dairenin ortalama fiyatı, birey başına düşen yıllık ortalama gelirin 19 katı düzeyinde. Şehirde yıllık ortalama gelirin 293 bin dolar olduğu göz önüne alınırsa, bir dairenin ortalam fiyatı 5 milyon 561 bin dolar düzeyine denk düşüyor. Demographia araştırmasına göre, Hong Kong'u aratmayan fiyat aralığıyla İStanbul da dünyanın en zor konut edinilen şehirleri arasında yer alıyor. TÜİK verilerine göre yıllık ortalama gelirin 6 bin 317 dolar-19 bin 62 TL olduğu Türkiye'de 100 metrekarelik bir ev için ödenen miktar 16.1 kat düzeyinde. Böylece İstanbul'da 100 metrekarelik bir dairenin ortalama fiyatı ise 102 bin dolar olarak tahmin ediliyor.

Türkiye'nin diğer şehirleri de zirveye oynuyor
Ev edinebilme araştırması Türkiye'nin diğer büyük şehirlerinde de konut edinebilme olanağının oldukça zorlaştığını gözler önüne seriyor. TÜİK verilerine göre İzmir'deki yıllı hane halkı ortalama gelirinin 16 bin 935 TL olduğu göz önüne alınırsa, yıllık fiyat ortalamısı da 269 bin 862 TL'yi buluyor.  Ankara'yı da değerlendirmeye alan Demographia araştırması, bu şehirde de konut edinmek için yıllık ortalama gelirin 9.8'i kadar para ödenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.