Uluslararası nükleercilerin iştahını kabartan ülke: Türkiye

8 Mart 2016'da Türkiye'de düzenlenecek Nükleer Santraller Zirvesi'ne dünyanın en büyük firmaları katılım göstereceğini açıkladı. Zirveye katılacaklar arasında Rosatom firması da bulunuyor

Uluslararası nükleercilerin iştahını kabartan ülke: Türkiye

Japonya'da yaşanan santral kazasının ardından, dünya ülkelerinin nükleer santral yatırımlarından kademeli olarak çekilme planlarının aksine üç nükleer santral yapımına izin veren Türkiye'ye uluslararası yatırımcıdan büyük ilgi geliyor. Mart ayında İstanbul'da düzenlenecek olan Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'ne Finlandiya Nükleer Enerji Derneği katılım göstereceğini açıkladı. Zirvenin müdavimi olan ve Rusya krizi ile birlikte devam edip etmeyeceği tartışılan Akkuyu Nükleer Santrali'ni yapacak olan Rosatom'un da yeniden katılım kararı aldığı açıklandı. 

Uluslararası nükleercilerin iştahını kabartan ülke: Türkiye

Türkiye nükleer cennetine dönerken
Akkuyu ve Sinop derken, son olarak İğneada Nükleer Santrali ile bir anda üç nükleer santrale ev sahipliği yapma ihtimali beliren Türkiye, üçüncü Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi ile söz konusu yatırımlara yabancıların gösterdiği ilginin nabzını da tutma şansı bulacak. Dünya ülkelerinin nükleer santral yatırımlarını kademeli olarak azaltma kararını uyguladığı bir dönemde Türkiye'nin topraklarını nükleer santrale açma fikri ise uluslararası yatırımcıdan büyük ilgi çekmişe benziyor.

Türkiye yatırımlarına büyük ilgi
Türkiye'de düzenlenecek Zirve'ye katılım göstereceğini açıklayan en önemli kuruluşlardan biri Finlandiye Nükleer Enerji Derneği... 8-9 Mart 2016 tarihleri arasında İstanbul WOW Convention Center'da düzenlenecek olan Zirve'ye katılım göstereceğini açıklayan Dernek, Ortadoğu'daki nükleer projeler için de İstanbul'u bir giriş kapısı olarak gördüğünü açıkladı. 

Rosatom'un kararlılığını ölçeceğiz
Zirveye katılım gösterecek olan bir diğer önemli Nükleer şirketi ise, Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından devam edip etmeyeceği kamuoyunda da tartışmaya açılan Akkuyu Nükleer'i inşa edecek olan Rosatom oldu. Nükleer Sanayi Derneği Kurucu Genel Sekreteri Koray Tuncer, Rosatom'un Zirve'ye katılımının, Akkuyu projesindeki kararlılığı göstermesi açısından önem taşıdığını belirterek:

"Rosatom’un hem kendisinin hem de tedarik zincirindeki firmalarla birlikte Zirve’ye aktif katılması, Akkuyu projesine kararlılıkla devam edeceklerini göstermesi için de fırsat olacak." ifadelerini kullandı.

Hangi şirketler katılacağını açıkladı
Üçüncü Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'ne katılım göstereceğini açıklayan kuruluşlardan en önemlileri şöyle: "Warstila, Inspecta, Konecranes, VTT, Fortum, Platom Oy, Qualifinn ..."