Üniversiteli emlakçı dönemi başlıyor

Avrupa Birliği uyum çalışmaları çerçevesinde yer alan yeni emlakçı yasası çıkarsa emlakçılar için büyük değişiklikler olacak

Üniversiteli emlakçı dönemi başlıyor

Avrupa Birliği uyum çalışmaları çerçevesinde yer alan yeni emlakçı yasası çıkarsa emlakçılar için büyük değişiklikler olacak. Yasaya göre lisans mezunu olmayanlar emlakçılık yapamayacak. 

Üniversite mezunları da emlakçılık yapmak isterlerse önce meslek kursunu bitirecek, ardından ÖSS sınavı gibi merkezi sistemle lisans sınavına girecek. Sınavı geçenlere lisans ve meslek kimliği verilecek. Böylece lisanslı emlakçılar yemin ederek mesleğe girmiş olacak. Mesleği emlakçılık olanlar, başka bir iş yapamayacak. 

Emlakçılar ne olacak? 

2005 yılında önce mesleğe başlayan ve halen mesleğini devam ettirdiğini kanıtlayan ortaokul ve lise mezunu emlakçılara lisans sınavına giriş hakkı verilecek. Lisans sınavı kazanılırsa 6 yıl içerisinde lise diploması aldıkları takdirde mesleğe devam edebilecek. 

Emlak Müşavirliği Kurulu denetleyecek

Emlak müşavirleri
, alım, satım ve kiralama gibi hizmetlerin yanı sıra ekspertiz de yapabilecek. Emlak Müşavirliği Tasarısı'na göre emlakçıların faaliyetlerini, yeni oluşturulacak Emlak Müşavirliği Kurulu denetleyecek. Kurul 9 üyeden oluşacak ve merkezi Ankara olan kurulun üyeleri üç yıl süre ile seçilecek. Emlak Müşavirliği lisans sınavı, Emlak Müşavirliği Kurulu tarafından merkezi sistemle yapılacak. Hak kazananlara ilgili emlakçılar odası tarafından kayıt ve tescil işlemleri yapılarak kimlik belgesi verilecek ve verilen lisanslar lisans kayıt defterine, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nce lisans ve sicil defterine kaydedilecek. 

Kurul huzurunda yemin edilecek

Emlak müşavirliği şirketleri, bünyelerinde en az 1 tane lisanslı emlak müşaviri istihdam edecek. Emlak Müşaviri olmaya hak kazananlar, göreve başlamadan önce kurul huzurunda yemin edecekler.