Ünlü tasarımcılar 'Trakya Cam' etkinliğinde buluştu

UNICERA kapsamında 'Tasarım Konuşur 01/Şeffaf Çözümler' etkinliği düzenleyen Trakya Cam, dünyaca ünlü tasarımcıları ağırladı

Ünlü tasarımcılar 'Trakya Cam' etkinliğinde buluştu

Trakya Cam, Unicera Seramik Banyo Mutfak Fuarı'nda düzenlediği 'Tasarım Konuşur 01 / Şeffaf Çözümler' etkinliği büyük ilgi gördü. Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Studio Nakışçı'dan tasarımcı Tamer Nakışçı ve Koz Suzani Design Inc.'ten tasarımcı Defne Koz'un konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, tasarımcıların deneyimleri, tasarım yaklaşımları ve banyo ile mutfak tasarımlarında yeni trendler aktarıldı.

Dünyaca ünlü tasarımcılar UNICERA
Trakya Cam, TÜYAP'ta düzenlenen seramik, banyo ve mutfak fuarı Unicera'da, 'Tasarım Konuşur 01 / Şeffaf Çözümler' etkinliğine ev sahipliği yaptı. Sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcileri, mimar, iç mimar, tasarımcı, akademisyen, öğrenci ve yapı profesyonellerinin katılımıyla düzenlenen etkinliğe, Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Studio Nakışçı'dan tasarımcı Tamer Nakışçı ve Koz Suzani Design Inc.'ten tasarımcı Defne Koz katıldı. Etkinlikte, tasarıma yön veren isimler deneyimlerini, tasarım yaklaşımlarını ve banyo ve mutfak tasarımında yeni trendleri paylaştı.

Etkinlikte "Tasarıma Ayna Tutmak" başlıklı bir sunum yapan Prof. Dr. Alpay Er, "Tasarım, ürün geliştirmeye karar vermemiz ile ilgili bir konu. Farklılaşmak önemli. Bunu yaparken de katma değeri artırmalısınız" sözleriyle başladığı konuşmasını, tasarımı öne çıkaran dinamikler ile sürdürdü.

İnovasyon stratejisi ve kültür
İnovasyon kavramından önce markalaşmanın ön planda olduğunu, bunu sağlamak için de özgün bir ürünün olması gerektiğini vurgulayan Er, sanayi ve üretimle sıkı ilişki içinde olan endüstriyel tasarımın "karşılıklı çıkarların uzlaştırılması" olduğunu belirtti. Konuşmasında inovasyonun farklı boyutlarına değinen Alpay Er, "Tasarım kültür meselesidir. Uzun vadeli inovasyon stratejileri ürün değil, kültür bazlı olmalı. Tasarımda kültürün pazarlaması çok önemli. Kültür bazlı inovasyon daha deneyime bağlı bir firma kültürünü gerektiriyor" dedi. Etkinlikte "Tasarıma Ayna Tutmak" başlıklı bir sunum yapan Prof. Dr. Alpay Er, "Tasarım, ürün geliştirmeye karar vermemiz ile ilgili bir konu. Farklılaşmak önemli. Bunu yaparken de katma değeri artırmalısınız" sözleriyle başladığı konuşmasını, tasarımı öne çıkaran dinamikler ile sürdürdü.

Cam ve kullanımı
"Camın Binbir Yüzü"
teması üzerine konuşma yapan Defne Koz, "Tasarım ne bilim ne de sanattır. Tasarımcının işi duyulara hitap etmek ve insanların hissiyatına kulak vermektir. Ruh ve malzemenin üst üste binen iki kavramdır. Her malzemeye ait olan gizemli kısmı ortaya çıkararak, malzemeye derinlik vermek çok önemli. Bu şekilde malzemenin ruhunu tasarlayabileceğimizi düşünüyorum" dedi.