Urla Villaları yıkımında manidar gecikme

İzmir'in Urla İlçesi Zeytineli Köyü'nde yer alan Hacılar Koyu Villaları'na ilişkin olarak yetkili mahkeme, gerekçeli kararı halen yazmadı. CHP Grup Başkan Vekili Özel gecikmeyi "manidar" olarak niteledi.

Urla Villaları yıkımında manidar gecikme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaman zaman tatilini geçirmek için uğradığı, İzmir Urla İlçesi Zeytineli Köyü'ndeki Hacılar Koyu'nda yer alan villaların yıkım kararına ilişkin gerekçeli karar halen yazılmadı. Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, gecikmeyi "manidar" bulduklarını söyledi.

Urla Villaları tartışması
Açıklamasında Urla Villaları'na ilişkin prosedürün bir türlü ilerleyemediğini, böyle olunca da yıkım için gerekli aşamaların sürdürülemediğini belirten Özel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde hukuka uyum ve şeffaflık beklediklerini söyledi. Özel:

"Yargı kararının uygulanmasını bekliyoruz. Gerekçeli karar taraflara verilmelidir. Gecikme manidardır, süreci takip ediyoruz..." ifadelerini kullandı.

Urla Villaları'nın yıkım kararı onaylandı... Ayrıntılar için tıklayın...

Yıkım konusunda ödenek tahsisinin yapılacağını, ama bu davaya özel Urla Belediye Başkanının yıkım üstlenecek kimse bulamama ihtimaline karşı il müdürlüğüne yardımda bulunacağı bilgisini de veren Özel: "Belediyemiz kamuya ait olan bu alandaki işgalin kalkması için de üzerine düşeni yapacaktır..." dedi. 

Hukuki süreç nasıl işledi?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da iki villasının bulunduğu iddia edilen bölgeye ilişkin ilk karar İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından alınmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı yeni plan için yürütmeyi durdurma kararı alan 2. İdare Mahkemesi'nin kararı ise, yine Bakanlık tarafından açılan dava ile İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderilmişti. Bölge İdare Mahkemesi ise, yürütmenin durdurulmasına yönelik olarak yapılan itirazların herhangi bir dayanağının bulunmadığını belirtmiş ve yıkımı onaylamıştı.