Üsküdar Meydanı projesi nasıl olacak, ne zaman başlayacak?

Üsküdar Meydanı projesi ne zaman açılacak, proje kapsamında neler hayata geçirilecek? İşte yanıtı.

Üsküdar Meydanı projesi nasıl olacak, ne zaman başlayacak?

İstanbul'un meydan projelerinden biri de, Üsküdar Meydanı projesi. Hali hazırda Marmaray'ın 29 Ekim 2013'te hizmete açılmasıyla birlikte bir takım düzenlemelerin yapıldığı Üsküdar'da çalışmalar devam edecek. Marmaray'dan sonra sürecek yayalaştırma çalışmaları kapsamında neler yapılacak, Üsküdar Meydanı projesi nasıl olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Üsküdar Meydan projesinin, Üsküdar Çekmeköy metrosunun açılışını takiben başlatılması planlanıyor. Şu an itibariyle dere ıslah çalışmalarının yürütüldüğü Üsküdar'da, yayalaştırma projesi ise tüm bunlar tamamlandıktan sonra başlatılacak.

Üsküdar Meydanı projesi ile, Rumi Mehmet Paşa Camii, Mihrimah Sultan Camii,Yeni Valide Camii ve İmareti, Aziz Mahmut Hüdayi Külliyesi, Şemsi Paşa Külliyesi gibi tarihi yapılar ön plana çıkarılacak. Bu kapsamda tarihi yapılarda restorasyon çalışmaları sürüyor.

Üsküdar Meydan projesi kapsamında alışveriş birimleri, yer altı çarşısı, kafeteryalar, yer altı katlı otoparklar, sergi holü, kentsel bellek müzesi, zanaat atölyeleri olacak. Üsküdar Meydan projesinde semtin dokusuna ve tarihine uygun ticaret alanları olarak. Ticaret alanları sokak ve meydana açılacak. Üsküdar Meydan projesinde, güneyde Ahmediye Meydanı ile başlayan yaya aksı, Hakimiyeti Milliye Caddesi ile meydana açılacak.

Söz konusu proje hakkında Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen'in açıklamaları şöyle;

"Bu proje, mekan konseptini ve kentin yapılaşma yöntemini; farklı programları, yeterlilik ve uyum ile entegrasyonunu ortaya koymaktadır. Kendi içinde yaya ile bütünleşen ve motorlu araç trafiğinin olumsuz etkileri azaltılmış, yaşanabilir bir kent meydanının kurgusunu oluşturmaktır. Doluluk ve boşluk oranlarındaki sürekli değişim, açık alanlar ve kullanımlar ile ortaya konulmuş; bu değişim de tasarım alanının genetik kodunu meydana getirmiştir. "