Uzmanlardan bayram sonrası uyarısı: Konut fiyatları artabilir

15 Temmuz darbe girişiminin konut sektörü üzerindeki baskısı, MB faiz indirimi, kampanyalar ve bankaların kredi faizlerini düşürme hamlesinin ardından KDV indirimiyle aşılmaya çalışılıyor. Alınan önlemlerin katkısı, talebin ertelendiği bayram sonrasında çok daha belirgin bir biçimde test edilecek

Uzmanlardan bayram sonrası uyarısı: Konut fiyatları artabilir

15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye ekonomisi ve konut sektörü üzerindeki olumsuz baskısı, başta GYODER ve Emlak Konut gibi öncü kuruluşların kampanyaları olmak üzere bankaların konut kredisi faizlerini düşürme eğilimi sonrasında KDV indirimi hamleleriyle kırılmaya çalışılıyor. Tüm bu önlemlere rağmen piyasadaki durağanlık sürerken, gözler, yaz ayları nedeniyle alım talebini erteleyen yatırımcının 9 günlük Kurban Bayramı tatili sonrasındaki tutumuna çevrilmiş durumda. 

Konut fiyatları daha da yükselebilir
Konut kredi talebinin, bayram sonrasında gecikmeli olarak artabileceği ve talep artışının sektöre önemli bir hareketlilik katabileceğini vurgulayan Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen bu artışın konut fiyatlarına yansımasının da beklenebileceğini belirtti. Çekcen, fiyatların yukarı yönlü hareketinin inşaat ve gayrimenkul sektörünün önde gelen kuruluşlarının uygun kampanya ve ödeme koşulları geliştirerek fiyatı sabitleme yöntemine başvurmalarını zorunlu kılabileceğine dikkat çekerek:

"Bu durum konut talebinin kısa sürede artmasına sebep olurken kısa vadeli enflasyonist baskı yaratabilecek fiyat artışları da önlenebilir..." şeklinde konuştu. 

 

Uzmanlardan bayram sonrası uyarısı: Konut fiyatları artabilir

 

Fiyat artışı talebin yükseldiğini gösterir
Açıklamasında darbe girişimine karşın Türkiye'de konuta olan talebin hızkesmediğini Knight Frank emlak raporunda da Türkiye'nin konut fiyatlarının en hızlı biçimde arttığı ülke konumuna yükseldiğinin doğrulandığını belirten Çekcen: 

"Elbette herhangi bir alanda veya üründe fiyatların artması, oraya talebin olduğunu gösteriyor. Yani konut sektöründe yılın ilk yarısında konut talebinin yüksek olduğunu ve bu alandaki güvenin korunduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.