Uzmanlardan yeni bir Kanal İstanbul ve prim uyarısı

Kanal İstanbul'un kesin güzergahı dün Bakan Arslan tarafından açıklansa da değerleme uzmanları son 7 yılda işleyen prim dinamiğinin gelecek dönemde "patlama" olasılığının önüne geçtiğine dikkat çekiyor

Uzmanlardan yeni bir Kanal İstanbul ve prim uyarısı

Kesin güzergahı dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklanan Kanal İstanbul projesinin hat üzerindeki ilçe ve mahallelerde gayrimenkul fiyatlarını yukarı çekmesi bekleniyor. Ancak bu artış eğilimin düzeyi ile ilgili tartışmalar şimdiden başlamış durumda. Reel dinamikler "kesin güzergah sonrasında" ani bir tepkiyle satılık ve konut fiyatlarının artışına işaret etse de özellikle değerleme uzmanları gösterilen ani tepkinin yakında sönümleneceği kanaatini taşıyor.

Değerlenmeler olacak, ancak beklenen düzeyde değil

Gayrimenkul değerleme uzmanlarına göre gayrimenkul piyasasında son 24 saatte yaşanan ani artışların doğal bir geri çekilme hareketi izleme zorunluluğu, kesin güzergah sonrasında hat üzerinde değer artışının yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Bununla birlikte uzun süreli ve kalıcı değerlenme olasılığı özellikle "patlama" şeklinde yorumlanabilecek sansasyonel düzeylere ulaşamayacak. Bir diğer deyişle gelecek dönemdeki değerlenmelerin, zaten son 7 yılda Kanal İstanbul olasılığıyla düzenli ve kararlı artışların yaşandığı hat üzerindeki mahallelerde geçmiş dönemlere kıyasla çok daha düşük düzeyde seyretmesi bekleniyor. 

Fiyatlar zaten yeterince arttı

Bölgede 2010 yılından bugüne dek zaten önemli fiyat artışlarının yaşandığını ve bu etkileşimde yalnızca Kanal İstanbul'un değil, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul'un 3. Havalimanı gibi mega projelerin etkisinin de bulunduğunu söyleyen TSKB Gayrimenkul Genel Müdür Makbule Yönel Maya, hat üzerindeki değerlenmelerin süreceğini söyledi. Maya buna karşın, fiyat artışlarının geçmiş 7 yıldaki gibi büyük ölçüde gerçekleşmeyeceğine de dikkat çekerek: "Benzer bir artış beklemek gerçekçi olmaz.Yatırımcının bu bölgeye yönelik yatırım zaten geçmiş dönemlerde gerçekleşti. Bundan böyle insanlar çok daha net adımlar görmek isteyecek. İhale yapılır, inşaat başlarsa değerler yeniden hareketlenir..." dedi. Yatırımcının bundan böyle hem arsa hem de ev için inşaatın başlaması gibi önemli faktörü bekleme eğilimi içine gireceğini vurgulayan Maya: "Buna bir de çevredeki yapılaşma koşullarının netleşmesini eklemek gerek. Belki bu ikinci bir değer artışı dalgası yaratabilir..." ifadelerini kullandı. 

Fiyatlar bir günde 2 kat arttı

Kanal İstanbul'un güzergahının Bakan Ahmet Arslan tarafından açıklanması ile birlikte başta Küçükçekmece olmak üzere emlak fiyatlarında ciddi artışlara tanıklık edildi. Bölgede faaliyetlerini sürdüren emlakçılar 350-400 bin TL'ye satılan konutların 600-700 bin TL seviyesine dek çıktığını belirtiyor. Bölgede yüzde 20-30 civarında artış bekleyen profesyoneller, özellikle Kanal İstanbul projesinin sürekli bir değer artışına vesile olacağına inanıyor. 

Kanal İstanbul projesi güzergahı

Dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından kesin güzergahı açıklanan Kanal İstanbul projesi, Küçükçekmece ile Sazlıdere Koridoru üzerinden Marmara ve Karadeniz'i birbirine bağlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çılgın proje olarak kamuoyuna duyurulan Kanal İstanbul'un bu güzergah üzerindeki uzunluğu ise 45 kilometre olacak. Özellikle İstanbul Boğazı trafiğinin tanker ve yük taşımacılığı geçişinden arındırılması amacıyla planlanan proje Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy gibi ilçelerde konut fiyatlarının önemli biçimde artışına yol açmıştı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, kesinleşen güzergahın 5 farklı çalışma ve yön modeli içinden seçildiğini hatırlatarak, hat üzerinde herhangi bir su kaynağının bulunmadığını belirterek: ^Kentsel dönüşüm de dahil tüm etkileşimler dikkate alındı. En avantajlı alternatifi belirledik.  Çevresel koşullar, sit alanları, hassas alanlar, yer üstü ve yer altı su kaynakları gibi unsurlardan hareketle bu hattı belirledik..." dedi.