Uzun ömürlü Drone’lar geliyor!

Havadan çekilen muhteşem görüntülerin sahibi, kameralı insansız hava araçları drone’lar artık hidrojen tüpüyle daha uzun ömürlü oluyor.

Uzun ömürlü Drone’lar geliyor!

Drone pilotları bilirler; bu cihazların en büyük sorunu pil ömrünün kısa olması ve şarj süresinin çok uzun olmasıdır. Bu sorun da sınırlı uçuş yapmak mecburiyetinde bırakıyor. Pilin yeniden dolmasını beklemek de ayrı bir zaman kaybı oluyor. İşte bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için Intelligent Energy şirketinden bazı uzmanlar, drone teknolojisinde devrim yaratacak bir modeli test etti. Görünüş itibariyle piyasadaki kameralı insansız hava araçlarından farklı olmayan yeni drone’lar, tek atık ürünü sıcak hava ve su olan iki adet hidrojen yakıt tüpüyle çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde drone’ların karşılaştığı pil ömrü yani sınırlı uçuş ve şarj süresinin uzunluğu çok daha iyi bir seviyeye geliyor. Tabi bu gelişme zaten pahalı olan drone fiyatlarını nasıl etkiler şimdilik bilinmiyor.


Drone ticaret hacmi 5.59 milyar dolar olacak
Dünyada hızla yayılan ve çok amaçlı kullanılabilen drone’ların ticaret hacminin bağımsız bir araştırma şirketine göre 2020 yılında 5.59 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Şu anki pil teknolojisiyle 15 dakikalık bir çekim yapmak mümkün olurken, drone’un pili saatlerce şarj ediliyor. Hidrojen tüplü yakıt teknolojisiyle uçuş süresi bir hatta iki saate kadar çıkabilecek. Yakıt tüpleri değiştirilerek şarj süresi sorunu da ortadan kaldırılacak. Enerji şirketi hidrojen yakıtlı tüp teknolojisinin kullanımı için büyük drone üreticileriyle anlaşmalarını imzalamış. Şirkete göre, tıbbi yardım, arama, kurtarma, havadan fotoğraf çekimi, tarım ve kurye teslimi gibi tüm hizmetler böylece daha etkin şekilde hayata geçirilecek. 

Emlakwebtv'nin drone ile çekilmiş görüntüleri:

https://www.emlakwebtv.com/kazlicesmenin-denize-sifir-projesi/51659

https://www.emlakwebtv.com/sea-pearl-atakoy-insaati-hizla-devam-ediyor/51656

https://www.emlakwebtv.com/yedi-mavi-projesi/51654

https://www.emlakwebtv.com/pruva-34-projesi/51652