Validebağ'ın tartışılan camisi

Radikal, haftalardır tartışılmakta olan caminin planlarını yayınladı. Projeye göre, 2 katlı olarak inşa edilecek caminin minare yüksekliği 23 metre olacak

Validebağ'ın tartışılan camisi

Haftalardır tartışmalara vesile olan Validebağ Korusu Camii'ne ilişkin projeyi Radikal yayınladı. Plana göre cami 2 katlı olacak şekilde inşa edilecek ve tek minaresinin yüksekliği 23 metreye ulaşacak.

Validebağ Korusu ve cami tartışması
Radikal'den Vildan Çiftsüren'in haberine göre, 1313 ada 197 parsel için düzenlenen proje kapsamında, otopark bünyesinde cami, lojman, şadırvan ve sosyal tesis alanı inşa edilecek. Caminin yüksekliği 10, minare yüksekliği ise 23 metre olacak.

Validebağ Camii planı

Mimar Özbalta: 'Arazi büyük, cami küçük'
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Projenin sahibi mimar Nebi Özbalta ise, tartışmalarla ilgili olarak konuşmak istemezken, bin 200/bin 300 metrekarelik bir alana yayılan arazinin, üzerine 3 bina yapılabilecek kadar geniş bir arazi olduğunu hatırlatarak: 'Projeyi de gördüyseniz zaten ufak bir camii, butik bir camii ve o camide ufak bir de lojman var personel için, abdesthane gibi bir şeyler yapıldı. Taban alanı olarak orada bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ben bir meslek adamı olarak projeyi belediyeye teslim ettim, projenin sahibi de artık belediyedir.' dedi. Özbalta, projeyi Belediye'de hazırlatan kurumlar bulunduğunu da söyleyerek, konunun muhatabının belediye olduğunu açıkladı.

Validebağ camiinin finansörleri arasında yer alan Kalsın Şirketler Grubu'nun başındaki isim olan Serhat Kalsın da, mahkeme kararına rağmen ve çevrecilerin tepkisine ilişkin bir değinimde bulunmadığı açıklamasında: 'Üsküdar Belediyesi yeterli bilgiyi veriyor, her şey kanuni, ruhsatları alınmış, planları istenmiş, birimleri alınmış bir yer. Bununla alakalı başka hiçbir şey söylemeyeceğim.' dedi.